Kolokazja jadalna - właściwości zdrowotne. Jak jeść włochatego ziemniaka?
Kolokazja jadalna nazywana także kleśnicą jadalną, taro albo włochatym ziemniakiem to roślina pochodząca z Azji. Jest tam uprawiana od tysięcy lat. Liście rośliny nazywane są karaibską kapustą, a bulwy kolokazji odpowiadają naszym ziemniakom. Zawierają dużo skrobi, są polecane dla osób chorych na celiakię. Co jeszcze trzeba wiedzieć o kolokazji jadalnej?
Kolokazja jadalna jest przykładowo w Polinezji podstawowym środkiem spożywczym. Kolokazję, nazywaną także taro lub kleśnicą jadalną, można przerobić na mąkę. Ma dużą zawartość skrobi, jest także wykorzystywana w produkcji żywności dla niemowląt.
Spis treści
- Kolokazja jadalna - jak wygląda?
- Kolokazja jadalna - przetwarzanie
- Kolokazja jadalna - zastosowanie w kuchni
- Kolokazja - liście
- Kolokazja jadalna - wartości odżywcze
Kolokazja jadalna - jak wygląda?
Kolokazja jadalna nie ma łodygi, a z bulwy od razu wyrastają liście w kształcie serca. Mogą osiągnąć wysokość nawet do dwóch metrów. Kolokazje są bardzo wymagające, muszą być w stale wilgotnym podłożu, nie mogą być wystawiane na chłód. Oczywiście można je próbować uprawiać w domach, ale należy pamiętać o sprawdzaniu wilgotności gleby, a na zewnątrz wystawiać tylko w okresie maj-wrzesień.
Kolokazje nie tylko bulwy mają jadalne. W kuchni azjatyckiej wykorzystuje się także ich liście, nazywane kapustą karaibską. Jednak głównym surowcem spożywczym są bulwy, które mogą osiągać imponujące rozmiary i ważyć nawet do 6 kg. Bulwy wyglądem przypominają włochate ziemniaki, mają lekko żółtawy kolor skórki.
W Polskich sklepach dostępne są nasiona kolokazji jadalnej.Za cebulkę zapłacimy około 20 zł, natomiast za dorosły okaz rośliny, w zależności od wielkości, od 100 zł.
Zobacz też: Maniok - właściwości odżywcze, zastosowanie
Kolokazja jadalna - przetwarzanie
Bulwy kolokazji można gotować, smażyć, suszyć i piec. Po ugotowaniu stają się miękkie i mają lekko galaretowatą konsystencję. Przetwarzanie bulw kolokazji jest bardzo ważne - w ten sposób usuwa się kryształki szczawianu wapnia, które mogą powodować podrażnienia układu pokarmowego. Kolokazję po ususzeniu można zmielić na mąkę.
Kolokazja jadalna - zastosowanie w kuchni
Kolokazja jadalna jest najpopularniejsza w Polinezji, jednak coraz częściej możemy ją spotkać także w Polsce. Dostępne są jej ususzone liście, nasiona, sporadycznie bulwy oraz przetwory z kolokazji.
Bulwy kolokazji są świetnym dodatkiem do mięs czy ryb, można je także spożywać w postaci frytek, a także jako dodatek do sosów. Ze sfermentowanej masy skrobiowej sporządza się poi, narodową potrawę hawajską.
W Polsce kolokazja nie jest popularna, ale można jej spróbować. Kolokazji należy szukać w sklepach z zagraniczną żywnością (lub żywnością orientalną).
Kolokazja - liście
W kuchni azjatyckiej lub indyjskiej wykorzystuje się świeże liście kolokazji czy też taro. W Polsce są one dostępne w formie suszonej, ale należy pamiętać, że i tak trzeba je poddać obróbce termicznej, żeby nie były trujące.
Smak liści taro jest łagodny, z lekko orzechowym posmakiem. Może także być odczuwalny metalowy czy też żelazny posmak.
Kolokazja jadalna - wartości odżywcze
Kolokazja jadalna składa się głównie z wody, około 30 proc. węglowodanów i 7 proc. białka. Zawiera dużo skrobi, a w stu gramach znajdziemy około 110 kalorii.
W kolokazji znajdziemy witaminę C, witaminę A oraz witaminy z grupy B, a także wapń, fosfor i żelazo oraz śladowe ilości witaminy K.