KWIATY na talerzu są piękne i ZDROWE
Wszystkie kwiaty są piękne, ale niektóre z nich można wykorzystać do celów kulinarnych. Nadają potrawom niezwykły aromat i efektowny wygląd. Wśród kwiatów są również takie, które mają korzystny wpływ na zdrowie.
Kwiaty, które chcemy wykorzystać w kuchni, muszą pochodzić z ekologicznych upraw. Można jeść nagietki bogate w karotenoidy, kwiat nasturcji o właściwościach bakteriobójczych czy bratka bogatego w witaminę C i polifenole. Obowiązuje jednak podstawowa zasada: jak najmniej chemii. Podczas zbierania kwiatów z własnego ogrodu trzeba zwrócić uwagę, czy rośliny nie rosną zbyt blisko drogi i miejsc narażonych na skażenie. W żadnym wypadku nie wolno używać kwiatów kupionych w kwiaciarni lub na targu – nie są z reguły przeznaczone do jedzenia, więc traktuje się je pestycydami. Uwaga! Uczuleniowcy powinni zachować ostrożność, ponieważ pyłki kwiatowe mogą powodować reakcje alergiczne.
Róża
Płatki róży można pokrywać cukrem i dodawać do ciast. Ozdabia się nimi torty, desery, lody, przyprawia galaretki. Garść płatków można wrzucić do dzbanka z wodą. Świetnym pomysłem dla amatorów słodyczy jest konfitura z płatków (bez białej nasady płatków). Na 1/2 litra konfitury potrzeba ok. 1/4 kg płatków. Gotuje się je z 1–2 szklankami wody, szklanką cukru i sokiem cytrynowym, aż powstanie gęsta masa (ok. godziny). Taką konfiturę można przechowywać kilka lat. Jest niezastąpiona jako nadzienie do pączków czy dodatek do herbaty.
Nagietek
To jedna z popularniejszych roślin leczniczych i kosmetycznych. Kwiat nagietka zawiera saponiny, karetonoidy, flawonoidy, kumaryny, olejek eteryczny, związki śluzowe, gorycze. Pobudza wydzielanie żółci, zwiększa ilość wydalanego moczu i pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii. Płatki nagietka dodaje się do zup, sosów i dań z makaronu. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ nadają one potrawie pikantny lub cierpki smak. Dodane do zupy zabarwią ją na żółto. Dla ożywienia koloru można je też wymieszać z liśćmi sałaty.
Nasturcja
Działa bakteriobójczo (zawiera siarkę), stosowana jest w leczeniu grypy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli. Kwiaty nasturcji zawierają m.in. flawonoidy, karotenoidy, antocyjany i spore ilości witaminy C. Mają ostry, lekko pieprzny smak, dlatego pasują do sałatek, mięs i serów. Kilka płatków nasturcji można też położyć na kanapkę – nabierze wyrazistego smaku i... ciekawego wyglądu.
Cukinia
Kwiaty cukinii (żeńskie mają zawiązek owocu) są popularne we Włoszech, w Grecji i na południu Francji. Mają delikatny, słodkawy smak. Po usunięciu słupków nadziewa się je np. serem ricotta i anchois, a potem obtacza w rzadkim cieście naleśnikowym i smaży w głębokim tłuszczu (najlepiej na oliwie).
Bratek ogrodowy
Ta popularna roślina odznacza się dużą zawartością substancji aktywnie czynnych – flawonoidów, polifenoli, karotenoidów i witaminy C, ponadto wykazuje działanie przeciwutleniające. Te piękne kolorowe kwiaty są niezwykle łatwe w uprawie, wymagają stanowisk słonecznych lub półcienistych i regularnego podlewania. Kwiaty bratka mają delikatny, słodkawy smak. Lepiej nie dzielić ich na płatki, ale wykorzystywać w całości. Dekoruje się nimi ciasta, desery i torty, dodaje do sałatek.
Bez czarny
Kwiaty bzu czarnego są ważnym surowcem leczniczym – zawierają m.in. flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, triterpeny. Stosuje się je jako lek napotny i przeciwgorączkowy. Baldachy drobnych białych kwiatków ma- ją korzenny, gorzkawy smak. Zbiera się je w czerwcu, nim przekwitną. Można z nich zrobić pyszną nalewkę o słomkowej barwie i ciekawym aromacie. Warto również wycisnąć z nich sok, który dodaje się do herbaty. Całe baldachy macza się też w cieście naleśnikowym i smaży na oleju. Stosuje się je jak przyprawę, np. do mięsa.
Kandyzowane ozdoby do deserów
Aby dłużej cieszyć się dekoracyjnymi i smakowymi walorami kwiatów, można je utrwalić w cukrze. Kandyzuje się fiołki, bratki, róże, lawendę, geranium, nasturcję i wiele innych kwiatów. Do kandyzowania wybieramy całe, świeżo rozwinięte okazy. Najpierw maczamy je ostrożnie (aby ich nie uszkodzić) w ubitym na sztywną pianę białku. Następnie pędzelkiem rozprowadzamy białko po całej powierzchni kwiatu i obsypujemy przez sito cukrem pudrem. Układamy je na płaskiej powierzchni i suszymy. Takie kwiaty wykorzystujemy do ozdabiania ciast, tortów, kremów.
miesięcznik "Zdrowie"