Łagodzi kaszel, niweluje wzdęcia, pomocna przy menopauzie. Przyprawa o dziwnym smaku ma wiele zalet
Korzenny. Słodki. Piekący. Wyrazisty. Zdaniem niektórych – doskonały. Dla innych – specyficzny. Taki jest smak anyżu gwiaździstego. Przyprawy, którą warto umieścić na stole, w okresie świąt i nie tylko. Jak można spożywać anyż gwiaździsty i dlaczego warto?
Azjatycka przyprawa na tradycyjne polskie święta
Anyż gwiaździsty to przyprawa znana i lubiana szczególnie w południowo-wschodniej Azji, skąd pochodzi. Tam wykorzystywano go nie tylko w kuchni, ale przede wszystkim w medycynie tradycyjnej. W Polsce przebojem zdobył świąteczne stoły, jako składnik nalewek, ciast świątecznych, pierników i sezonowych kaw.
Na trawienie, kaszel i menopauzę. Jakie są zalety anyżu?
Anyż gwiaździsty nie tylko doskonale smakuje, ale świetnie wpływa na trawienie. Olejek eteryczny, anetol, który znajduje się w anyżu, to środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, przeciwgrzybiczy, a także przeciwbólowy, a nawet... wiatropędny.
Anyż na problemy trawienne
Anyż gwiaździsty stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które przejadły się w święta. Zmniejsza bolesne wzdęcia. Pomaga uporać się z niestrawnością. Działa również pomocniczo w przypadku biegunek i nudności.
Oprócz tego anyż gwiaździsty sprzyja wydzielaniu soków trawiennych. Działa także rozkurczowo. Jeśli po świętach (i nie tylko) odczujesz bóle brzucha, to anyż stanowi idealne remedium na te problemy.
Anyż na gardło i na kaszel
Anyż działa też kojąco na gardło. Jeśli dokucza ci chrypka albo kaszel, o co w sezonie zimowym nietrudno, anyż przyspieszy walkę z infekcją. Wspiera również odporność, więc pomoże zapobiegać kolejnym schorzeniom. Anyż można wykorzystywać do picia, do płukanek na gardło, ale też robić anyżowe inhalacje, doskonałe dla błon śluzowych układu oddechowego.
Anyż w czasie menopauzy
Niektórzy sądzą, że dzięki fitoestrogenowemu działaniu anyż gwiaździsty naśladuje działanie hormonów żeńskich. Poleca się więc go osobom z zaburzeniami miesiączkowania oraz w okresie menopauzy. Oczywiście wszelkie dolegliwości kobiece należy konsultować z lekarzem, a anyż stosować pomocniczo, ponieważ niekiedy to, co jest brane za objaw zaburzeń cyklu lub symptomy menopauzy, to mogą być nawet objawy nowotworu jajnika lub innych chorób.
Co można zrobić z anyżu?
Jak można spożywać anyż gwiaździsty? Jako dodatek do herbaty lub kompotu. Niektórzy też robią napar, gotując wodę z anyżem. Do tego naparu dla smaku można dodać miód. Anyż oczywiście świetnie smakuje również jako dodatek do potraw, deserów, a nawet pieczywa.