Makaron Shirataki. Wartości zdrowotne klusek z „lilii woodoo”
Makaron Shirataki wytwarzany jest z mąki z bulwy rośliny o nazwie Konnyaku. Shirataki nie zawiera cukru i tłuszczu, ale ma dużo błonnika dlatego jest cenionym składnikiem diet cukrzycowych i odchudzających. Skąd wziął się makaron Shirataki i jakie ma właściwości zdrowotne?
Spis treści
- Makaron Shirataki - skład i budowa
- Makaron Shirataki - skąd pochodzi
- Makaron Shirataki – wartości zdrowotne
- Makaron Shirataki - sposób użycia
Makaron Shirataki - skład i budowa
Makaron Shirataki składa się w 97 proc. z wody a w 3 proc. z mąki produkowanej z warzywa korzeniowego Konnyaku (łac. Amorphophallus konjac), nazywanego też konjaku lub ziemniak konnyaku.
Bulwa Konnyaku nie jest ładna. Przypomina dużego, płaszczonego buraka, o nierównej, chropowatej skórze. Po jej obraniu, bulwę Konnyaku mieli się na masę, z której powstaje mąka, a z niej wyrabia się makaron Shirataki.
Makaron Shirataki ma intensywnie biały kolor i jędrną, ale lekko żelowatą konsystencję, która utrudnia formowanie bardziej wymyślnych kształtów. Shirataki występuje więc zwykle w postaci długich nitek lub wstążek. Można jednak zmienić barwę tego makaronu dodając do niego w procesie produkcji np. szpinak.
Sam makaron Shirataki nie ma żadnego smaku. Pochłania za to chętnie smaki sosów lub innych składników dania. Shirataki jest też bezwonny, choć przyda się tutaj pewna wskazówka. Zdarza się, że producenci makaronu Shirataki zanurzają go w płynie o rybnym zapachu. Można się jednak łatwo pozbyć tego nieprzyjemnego aromatu płucząc makaron pod strumieniem bieżącej, zimnej wody.
Makaron Shirataki - skąd pochodzi
Bulwy Konnyaku wywodzą się z terenu Indochin. Do Japonii i Chin, gdzie są niezwykle popularne do tej pory trafiły w VI w. Konnyaku występuje w ponad 130 odmianach, ale jadalna jest tylko jedna z nich. Co ciekawe, zanim odkryto walory kulinarne Konnyaku stosowano jako lek na… przeczyszczenie, ponieważ przechodzi w niestrawionej postaci przez cały układ pokarmowy skutecznie usuwając z niego wszystkie resztki.
"Lilia woodoo", „słoniowa bulwa”, „diabli język” to regionalne nazwy nietrakcyjnych, ale zdrowych bulw Konnyaku.
Makaron Shirataki – wartości zdrowotne
Makaron Shirataki nie zawiera tłuszczu, cukru, białka ani glutenu. Może być więc składnikiem diet osób chorych na cukrzycę, nie tolerujących pszenicy, a także wegetarian i wegan.
Shirataki ma niewiele węglowodanów, bo zaledwie 0,5gr w 100gr produktu, co przekłada się na jego równie niską kaloryczność – niespełna 3 kcal/100gr.
Jak na tak niskokaloryczny produkt, Shirataki zawiera dość jednak dużo składników mineralnych - przede wszystkim wapnia, ale także potasu, cynku, magnezu, żelaza.
Największym dobrodziejstwem bulwy Konnyaku i makaronu Shirataki jest glucomannan czyli błonnik roślinny. Nasz organizm wciąż nie nabył umiejętności jego strawienia, więc właściwości glucomannanu „czyszczące” układ trawienny z substancji balastowych i zapobiegające np. chorobom jelita grubego pozostają niezmienne od setek lat.
Co więcej, w reakcji z wodą glucomannan 17 razy zwiększa swoją objętość zmieniając się w przewodzie pokarmowym w żelową substancję. Wypełnia ona żołądek dając szybko uczucie sytości, co jest szczególnie przydatne dla osób z nadwagą i chorych na otyłość stosujących diety redukcyjne (odchudzające). Dodatkowo, żelowa błonnikowa substancja pokrywa ściany jelit skutecznie chroniąc je przed tym, aby nie wchłonęły zbyt wiele tłuszczu. W rezultacie makaron Shirataki wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi zapobiegając m.in. chorobom układu krążenia.
- tłuszcz – 0
- białko – 0
- cukier - 0
- błonnik – 4,5g
- wapń – 45-70mg
- potas – 60mg
- magnez, cynk, żelazo
- wartość kaloryczna – 3 kcal
Makaron Shirataki - sposób użycia
Makaron Shirataki nie wymaga gotowania. Wystarczy wpierw przepłukać go pod zimną wodą, aby pozbyć się ewentualnego rybiego zapachu, a potem zalać zimną wodą na ok. 1 minutę. Shirataki dodaje się do potraw pod koniec ich przyrządzania, aby nabrał smaku i odpowiedniej temperatury.
Makaron Shirataki można kupić w sklepach z produktami wege i dietetycznymi, ale także w zwykłych supermarketach i sklepach internetowych. Zamknięte opakowania makaronu przechowuje się w suchym i chłodnym miejscu, a otwarte w lodówce przez max. 3 dni.