Może obniżać ciśnienie i poprawiać jakość snu. Ten tani produkt zaskakuje
Fasola jest dobrze znana w naszym kraju. Większość osób skupia się jednak na czerwonej i białej. A to może być błąd! Czarna fasola jest wypakowana zdrowotnymi właściwościami. Wiele badań promuje ją nie tylko na zrzucanie wagi.
Fasola cieszy się w Polsce - i nie tylko - sporą popularnością. Jest częstym dodatkiem do zup, sałatek czy dań kuchni np. meksykańskiej. Zazwyczaj jednak uwagę skupiamy na białej i czerwonej fasoli. Okazuje się, że jest jeszcze jeden rodzaj, po który powinniśmy sięgać.
Czarną fasolę można kupić przez cały rok, zarówno suszoną, jak i puszkowaną. Ma ona gęsta, dość mięsistą konsystencję, dzięki czemu jest ona popularnym źródłem białka w dietach wegetariańskich.
Jeśli sięgamy po fasolę z puszki, powinniśmy upewnić się, że nie zawiera ona dodatku sodu.
Czarna fasola - najważniejsze informacje
Chodzi mianowicie o czarną fasolę. Powstało wiele badań sugerujących, że może ona pozytywnie wpływać na nasz organizm. Przede wszystkim jest ona ceniona za bardzo wysoką zawartość białka i błonnika. To jednak nie wszystko, co znajdziemy w czarnej fasoli.
Czarna fasola jest również bogata w przeciwutleniacze i może pomóc w utracie wagi. To drugie zawdzięcza błonnikowi pokarmowemu, który zwiększa uczucie sytości i zmniejsza apetyt, dzięki czemu czujemy się syci przez długi czas. Obniża to również ogólne spożycie kalorii.
Duża zawartość błonnika może również pomagać zapobiegać zaparciom i promować regularność wypróżnień dla zdrowego przewodu pokarmowego.
Obniżanie ciśnienia
Co więcej, czarna fasola zawiera związki fitochemiczne, które poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Badanie z 2020 roku, które skupiło się na wpływie czarnej i białej fasoli na szczury laboratoryjne, udało się odkryć, że gryzonie jedzące czarną fasolę miały nie tylko niższe ciśnienie, ale i większa elastyczność tętnic niż w przypadku szczurów karmionych białą fasolą.
Co ciekawe, badanie wykazało, że ten efekt utrzymywał się wyłącznie kiedy szczury cały czas jadły czarną fasolę.
Na dobry sen
Dla osób mających problemy ze snem, również sprawdzi się ta fasola. Zawierają one bowiem tryptofan, czyli aminokwas niezbędny do produkcji melatoniny i serotoniny. Badania sugerują, że dieta bogata w tryptofan poprawia nie tylko jakość, ale również długość snu. Co więcej, minimalizuje on również liczbę wybudzeń w ciągu nocy.
Dla zdrowia kości
W czarnej fasoli znajdziemy również żelazo, wapń, fosfor, magnez, mangan, miedź oraz cynk. To właśnie one przyczyniają się do budowy oraz utrzymania zarówno struktury kości, jak i ich siły.
Nie od dziś wiadomo, że wapń i fosfor są niezwykle ważne dla kości. Żelazo i cynk natomiast odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu wytrzymałości i elastyczności kości oraz stawów.