Na wątrobę i smukłą sylwetkę. Herbata z Bliskiego Wschodu to eliksir młodości

2024-01-24 15:55

O tym, jak ważne jest naturalne wsparcie zdrowia organizmu, nikogo nie trzeba przekonywać. Poznaj przepis na niebanalną herbatkę, która sprzyja odchudzaniu, może obniżać ciśnienie, regulować poziom cholesterolu i pomoże... zachować młodzieńczy wygląd. Z czego zrobić ten eliksir młodości?

Na wątrobę i smukłą sylwetkę. Herbata z Bliskiego Wschodu to eliksir młodości
Autor: Getty Images

Herbata z hibiskusa - zalety

Rano do śniadania, do obiadu i w przerwie na kawę. O każdej porze dnia, ta herbatka będzie smakować wyśmienicie. Herbata z hibiskusa, bo o niej mowa, to przepis na zdrowie, a przy tym, nie bez powodu, mówiono o niej, że jest eliksirem młodości.

Parzyli, zaparzali, przelewali i podziwiali...Festiwal Kawy, Czekolady i Herbaty odbył się w Lublinie.

Hibiskus naturalnie rośnie na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Środkowej. Od wieków wykorzystywano go w tradycyjnej medycynie. To zasługa m.in. bogactwa antyoksydantów, które sprzyjają spowolnieniu procesów starzenia.

W hibiskusie jest też wiele witamin. Herbata z hibiskusa również świetnie nawadnia, co stanowi dodatkowy atut i dodatkową korzyść dla wyglądu. Dobre nawilżenie „od środka” przekłada się bowiem na piękno skóry i jej prawidłowe napięcie i nawilżenie.

O tym, że hibiskus ma kolejny atut – świetny smak, nawet nie trzeba wspominać. Herbatę z hibiskusa można pić na ciepło i na zimno. Czy to oznacza, że napój z hibiskusa to remedium na wszystkie problemy?

Można by rzec – prawie, chociaż nie dla wszystkich. Hibiskusa odradza się osobom w ciąży, osobom karmiącym piersią, osobom z niskim ciśnieniem oraz leczącym wrzody żołądka.

Herbata z hibiskusa - "eliksir młodości"

Wspominane antyoksydanty to przepis na młody wygląd. Poza tym hibiskus jest bogaty w witaminę C, beta-karoten oraz antocyjany. Regularne picie herbaty z hibiskusa może więc realnie przełożyć się na młodzieńczy wygląd.

Regularnie stosując hibiskus, można zyskać złagodzenie przebarwień skóry i poprawę jej kolorytu, przy jednoczesnym wygładzeniu i zmniejszeniu zmarszczek. Hibiskus po zaparzeniu może być z powodzeniem używany do przemywania twarzy od zewnątrz. Napar z hibiskusa szczególnie sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej i trądzikowej.

Hibiskus - wpływ na masę ciała, ciśnienie i cholesterol

Współczesne badania potwierdzają to, co od wieków sądzono o hibiskusie, jako remedium na wiele schorzeń. Spożywając herbatę z hibiskusa, zyskujemy nie tylko młodzieńczy wygląd, ale również zdrowie.

Wśród zalet herbaty z hibiskusa można wymienić m.in. korzystny wpływ na zdrowie wątroby, na utratę masy ciała, regulowanie poziomu cholesterolu i ciśnienie krwi, a także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe.

Herbata z hibiskusa dla zdrowia układu krążenia

Regularne spożywanie herbaty z hibiskusa, dzięki korzystnemu wpływowi na układ krwionośny, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ten korzystny wpływ udowodniono w kilku niezależnych od siebie badaniach.

Z tego względu jednak po hibiskusa nie powinny sięgać osoby, które zażywają leki na nadciśnienie ani pacjenci z bardzo niskim ciśnieniem krwi. Ponadto w niektórych badaniach zaobserwowano, że u osób, które piły herbatę z hibiskusa, stwierdzono podwyższony poziom cholesterolu HDL (dobrego) i obniżony poziom cholesterolu całkowitego, LDL (złego) i trójglicerydów.

Wyniki analiz są jednak niejednoznaczne w tym zakresie. Konieczne jest przeprowadzenie większej ilości randomizowanych badań. 

Herbata z hibiskusa - dla wątroby i smukłej sylwetki

Spożywanie herbaty z hibiskusa może mieć też korzystny wpływ na wątrobę, m.in. z badań na zwierzętach wynika, że może zmniejszać stłuszczenie wątroby. 

Z kolei kilka innych badań – tym razem na ludziach - wskazuje na związki hibiskusa z utratą masy ciała. U osób, które regularnie przez 12 tygodni spożywały ekstrakt hibiskusa, zauważono takie korzyści dla zdrowia, jak zmniejszenie masy ciała, zmniejszenie tkanki tłuszczowej, obniżenie BMI.

Natomiast obecne w hibiskusie polifenole, uważa się za pomocne w profilaktyce antynowotworowej. Mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka m.in. raka piersi, skóry, prostaty, żołądka, jamy ustnej.

W tym zakresie są jednak potrzebne dalsze badania, podobnie jak w przypadku przeciwbakteryjnego wpływu hibiskusa, co już teraz sugerowały niektóre eksperymenty.