Najsłodsze wsparcie dla serca i wątroby. Coraz chętniej stosowany jako zamiennik cukru
Czy coś tak smacznego może jednocześnie być korzystne dla zdrowia? Okazuje się, że "kanadyjskie płynne złoto" ma doskonały wpływ na nasze zdrowie, pod warunkiem, że przestrzegasz podstawowych zasad i używasz go z umiarem. O czym pamiętać?
Syrop klonowy nie nadaje się dla osób, które zmagają się z cukrzycą. Jeśli twoim problemem jest kandydoza (drożdżyca), również o nim zapomnij. Dla złota z Kanady nie ma też miejsca w diecie osób odchudzających się. W produkcie jest sporo sacharozy i ma wysoki indeks glikemiczny, więc trudno go traktować jako produkt leczniczy.
Zarazem syrop klonowy to pyszny i zdecydowanie zdrowszy zamiennik tradycyjnego cukru. Oto dlaczego warto go wybrać.
Syrop klonowy - zastosowanie dla zdrowia i urody
Znajdziesz go w wielu kosmetykach do włosów czy do pielęgnacji twarzy. Nic dziwnego: ma działać nawilżająco, odżywczo i regenerująco. My polecamy go jednak przede wszystkim jako dodatek do herbaty czy naleśników, tostów i ciast.
Wypróbuj zarówno jaśniejsze, jak i ciemniejsze wersje syropu klonowego. W zależności od barwy produkty mogą różnić się smakiem - jaśniejsze są delikatne i subtelne, a wersje ciemne to charakterystyczny, "przypalony" smak. Takie ciemniejsze syropy wykorzystaj w marynacie do mięs. Nie pożałujesz.
Syrop klonowy - dla serca i wątroby
Syrop klonowy jest nie tylko pyszny. Dostarcza wielu korzystnych składników odżywczych, choćby biopierwiastków i witamin z grupy B. To doskonałe źródło antyoksydantów i cynku. Taki zestaw jest bezcenny w profilaktyce miażdżycy.
Cynk wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a przede wszystkim śródbłonka, który jest podatny na uszkodzenia generowane przez cząsteczki cholesterolu LDL.
Moc antyoksydantów znają już chyba prawie wszyscy - odmładzają, zapobiegają nowotworom i usprawniają pracę serca.
Według uczonych z Uniwersytetu Tokijskiego spożywanie czystego syropu klonowego poprawia funkcje wątroby. Potwierdzono to badaniami laboratoryjnymi. Co prawda na zwierzętach, bo nie chciano faszerować ludzi solidną dawką dodatkowego źródła węglowodanów, ale we wnioskach badacze zapewniali, że syrop klonowy możemy uznać za jeden ze zdrowszych słodzików.
Zasada jest jednak prosta - jak ma być zdrowo i szczupło, to trzeba ograniczać dawkę.
Syrop klonowy dla jelit i odporności
Niewiele osób wie, że syrop klonowy jest bogaty w unikalne bakterie probiotyczne, które usprawniają pracę jelit. Są na tyle cenne, że świat rozważa stwarzanie produktów probiotycznych na bazie syropu klonowego dla osób z nietolerancją nabiału.
Złoto z Kanady wykazuje działanie przeciwbakteryjne, ale nie zastąpi tradycyjnego leczenia. To cenny dodatek diety, jej urozmaicenie, nic więcej. Z pewnością masz jednak prawo z nim zgrzeszyć, gdy dopadnie cię infekcja. Wzmocni, poprawi nastrój i - kto wie - może pomoże szybciej wrócić do formy.
Syrop klonowy czy miód - co wybrać?
Syrop klonowy zawiera mniej kalorii niż miód, a dodatkowo dostarcza naszemu organizmowi cynku, który wspomaga odchudzanie. Jest również bogaty w magnez, który pełni ważną rolę w spalaniu tłuszczu i sprzyja powstawaniu masy mięśniowej. Niestety, częste wykorzystywanie syropu w diecie nie przyspieszy odchudzania.
Wiemy jednak, że u osób z prawidłową masą ciała syrop klonowy nie powinien narobić problemów. Miód także. Kieruj się więc własnym smakiem.