Nasze babcie doceniały te wiosenne łodygi. Szczególnie kobiety powinny o nich pamiętać
Wiosna za oknem oznacza, że już wkrótce powitamy sezon na pyszne łodygi rabarbaru. Są idealne do kompotów, sałatek czy ciast. Nasze babcie wiedziały jednak, że jest w nich coś więcej niż tylko ciekawy smak. Rabarbar niesie wiele korzyści dla zdrowia - szczególnie kobiet.
Rabarbar może pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Trzeba jednak odróżnić gatunki
Rabarbar jest znany chyba każdemu. Często jego duże liście można zauważyć w ogródkach czy na działkach. Jego smak również nie powinien być dla nikogo nowością. Rabarbar jest bowiem składnikiem soków, kompotów czy ciast. Nie raz jadło się go również na surowo z odrobiną cukru. Nie każdy jednak wie, że walory smakowe to nie jedyne co rabarbar ma do zaproponowania. Ta roślina, zwana również rzewieniem, niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia. W szczególności powinny zainteresować się nim panie, którym rabarbar może przynieść wiele dobrego.
W medycynie wykorzystuje się często rabarbar lekarski, który nieco różni się od znanego nam z dzieciństwa rabarbaru ogrodowego. Jest przede wszystkim większy - osiąga nawet do trzech metrów wysokości. Jego właściwości lecznicze są cenione w szczególności w Chinach, gdzie jest on ważnym składnikiem medycyny naturalnej. Głównie ze względu na dużą ilość cennych składników odżywczych. W rabarbarze lekarskim znajdziemy na przykład witaminy takie jak C, E czy A, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co jeszcze kryją w sobie to wiosenne łodygi, które nasze babcie tak chętnie wykorzystują w kuchni?
Na co dobry jest rabarbar? Ma wiele właściwości
Rabarbar jest nie tylko cennym źródłem witamin, ale również dużych ilości potasu i fosforu. Ta roślina ma właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że często wykorzystywana jest w leczeniu najróżniejszych dolegliwości. Warto też zaznaczyć, że rabarbar ma właściwości przeczyszczające, więc jest świetną pomocą w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Co więcej, ta roślina jest bogata w błonnik regulujący procesy trawienne. Pomaga tym samym przy problemach ze wzdęciami.
Rabarbar jest szczególnie ważny dla kobiet w okresie przekwitania, dla osób z cerą trądzikową i dla mężczyzn z przerostem prostaty. A to wszystko dzięki obecnej w tej roślinie rapontycynie, która stymuluje reakcje podobne do tych powstających w organizmie na skutek działania żeńskich hormonów.
Co jeszcze warto wiedzieć? Na pewno, że po upieczeniu w rabarbarze wytwarza się polifenol – rapontygenina. Oznacza to, że roślina ta ma również właściwości przeciwnowotworowe. Badania wykazują bowiem, że rapontygenina hamuje namnażanie się komórek nowotworowych. Zaobserwowane to zostało szczególnie w przypadku raka piersi i prostaty. Rapontygenina wykazuje również działanie antyalergiczne, antyoksydacyjne oraz wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.