Naturalnie obniża cholesterol i chroni przed miażdżycą. "Naprawdę znaczący efekt"

2023-05-26 15:27

Wyniki nowego badania wykazały, że dieta roślinna może odgrywać znaczącą rolę w zapobieganiu blokowania tętnic, tym samym zmniejszając ryzyko chorób takich jak udar mózgu lub zawał. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeanalizowali 30 badań opublikowanych w ciągu ponad 40 lat.

Naturalnie obniża cholesterol i chroni przed miażdżycą. Naprawdę znaczący efekt
Autor: Getty Images Naturalnie obniża cholesterol i chroni przed miażdżycą. "Naprawdę znaczący efekt"

W swoich analizach eksperci skupili się na ocenie diety wegetariańskiej lub wegańskiej w porównaniu z powszechną dietą, na której "je się wszystko", czyli również produkty pochodzenia zwierzęcego, na kluczowe dla zdrowia parametry takie jak cholesterol oraz apolipoproteinę B (apoB) - białko, które odpowiada za transport tłuszczów we krwi. Testy analizujące poziom tego białka stosuje się m.in. do pogłębionej diagnostyki hipercholesterolemii.

Badania przeprowadził główny lekarz w Rigshospitalet w Kopenhadze prof. Ruth Frikke-Schmidt z dwiema ekspertkami - dr Emilie Westerlin Kjeldsen oraz studentką medycyny Caroline Amalie Koch. Analizy dotyczyły uczestników z różnych kontynentów, w różnym wieku, o różnej masie ciała i stanie zdrowia.

Jak powinna być skomponowana prawidłowa dieta

Najlepsza dieta dla serca, która chroni przed miażdżycą

Naukowcy dokonali interesującego odkrycia. Okazało się, że diety wegańskie i wegetariańskie wiążą się z 14 proc. redukcją wszystkich lipoprotein zatykających tętnice. - Odpowiada to jednej trzeciej efektu przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu takich jak statyny i skutkowałoby 7 proc. zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u kogoś, kto utrzymywał dietę roślinną przez pięć lat – podkreśla dr Westerlin Kjeldsen.

Ekspertka zaznaczyła, że choć leczenie statynami przewyższa pozytywne korzyści diet roślinnych wynikające z obniżenia cholesterolu, obie metody nie wykluczają się nawzajem, co więcej łączenie statyn z dietami roślinnymi "może mieć efekt synergiczny".

Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów na całym świecie, w wyniku której umiera rocznie ponad 18 milionów osób. - Jeśli ludzie zaczną stosować dietę wegetariańską lub wegańską od najmłodszych lat, potencjał zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych spowodowanych przez zablokowane tętnice, jest naprawdę znaczący – dodała ekspertka.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Czas trwania diety wynosił od 9 dni do 5 lat - średnio 29 tygodni. Osoby, które stosowały dietę roślinną, doświadczyły średniego obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego o 7 proc., a LDL o 10 proc. oraz 14 proc. obniżenie poziomu apoB, w stosunku do poziomu zmierzonego na początku badań.

- Zaobserwowaliśmy znaczące efekty zarówno diety wegetariańskiej, jak i wegańskiej u osób o różnej wadze, od normalnej do osób otyłych – podkreślił prof. Frikke-Schmidt.  A co z dietą śródziemnomorską? - Jest bogata w pokarmy roślinne i ryby oraz dobrze ugruntowana jako korzystna w wytycznych dietetycznych – wskazali eksperci.

"Ograniczenie spożycia takich pokarmów jest rozsądną opcją"

Z kolei niezaangażowani w analizy naukowcy wskazują, że wyniki tego badania potwierdzają korzyści wzorców żywieniowych opartych na dietach roślinnych na ryzyko sercowo-naczyniowe, ale "nie jest konieczne całkowite pominięcie pokarmów, takich jak mięso, drób i ryby/owoce morza, aby przestrzegać zalecanego schematu żywieniowego, a ograniczenie spożycia takich pokarmów jest rozsądną opcją dla tych, którzy wolą to robić".

Plusem badania jest uwzględnienie apoB, ponieważ to pierwsza i największa tego typu analiza. Z drugiej strony niektóre z ujętych badań były stosunkowo małe, długość diety często wynosiła mniej niż rok, a uczestnicy wiedzieli, na jakich dietach przebywają, co mogło wywrzeć wpływ na ich zachowania, dlatego potrzebna są dalsze duże analizy, które poza apolipoproteiną B obejmą również inne biomarkery takie jak insulinooporność czy stany zapalne.