Nie możesz się cieszyć urlopem przez ciągłe zaparcia? Wystarczy sięgnąć po ten napój

2024-06-21 10:37

Jadąc na wakacje wiele osób spotyka się z pewnym problemem. Chodzi mianowicie o trudności z wypróżnianiem. Jest to nieprzyjemne i frustrujące doświadczenie. Na szczęście możemy sobie poradzić z zaparciami, bez konieczności chwytania za leki. Wystarczy ten napój

Nie możesz się cieszyć urlopem przez ciągłe zaparcia? Wystarczy sięgnąć po ten napój
Autor: fot. Getty Images Nie możesz się cieszyć urlopem przez ciągłe zaparcia? Wystarczy sięgnąć po ten napój

Sięgnij po filiżankę herbaty. Pomoże uporać się z zaparciami

Zaparcia mogą dotknąć każdego z nas. W szczególności wiele osób skarży się na nie będąc na wakacjach. Nierzadko jeszcze nie mamy wtedy przy sobie żadnych leków, które mogły nam w tym pomóc. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą nam rozwiązać ten problem.

Jednym z nich jest spożywanie bogatych w błonnik pokarmów oraz aktywność w ciągu dnia. Niektórzy również sięgają po sok z suszonych śliwek, by pomóc jelitom w pracy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że również herbata może pomóc uporać się z tym problemem.

Zarówno prawdziwa herbata - taka jak czarna czy zielona - jak i napary ziołowe dostarczają nam związków, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ten napój pomaga również w nawodnieniu organizmu, co jest bardzo ważne, jeśli chcemy utrzymać zdrowe trawienia. Właściwe nawodnienie pomaga zmiękczyć stolce, ułatwiając tym samym ich wydalanie i zapobieganie zaparciom.

Co więcej, picie ciepłej herbaty może również stymulować układ trawienny, pobudzając wypróżnienia poprzez aktywność jelit, jak sugeruje badanie z 2016 roku. Jeśli jednak sięgniemy po herbatę zawierającą kofeinę, to pomoże nam ona stymulować mięśnie okrężnicy, które pomagają w przepychaniu stolca przez przewód pokarmowi i usprawnia skuteczne wypróżnianie.

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Jaka herbata na zaparcia? Te zadziałają najlepiej

Teraz pozostaje pytanie, która herbata będzie najlepsza, by zapobiec zaparciom. Według ekspertów najlepiej sprawdzi się napar z liści sensu. Senes to niewielki krzew występujący w Afryce Północnej i na półwyspie Indyjskim. Przyczynia się on do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, a picie naparu z liści wpływa pozytywnie na  perystaltykę jelit oraz utrzymanie regularności wypróżnień.

Herbata z sensu wpływa na stymulację mięśni okrężnicy, dzięki zawarte w niej związkom zwanych sennozydami i glikozydami senesu. Te herbata działa niezwykle szybko. Już po 6 do 12 godzin po spożyciu będzie można się normalnie wypróżnić. 

Konieczne będzie jednak zachowanie ostrożności. Zanim sięgniemy po ten napar najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem, ponieważ nadużywanie może prowadzić nie tylko do uzależnienia, ale również zaburzać prawidłową pracę jelit. 

Jednak nie jest to jedyna herbata, która pomoże na zaparcia. Herbata miętowa, dzięki zawartemu w sobie mentolowi pomoże rozluźnić mięśnie przewodu pokarmowego i poprawić wypróżnienia.

Herbata imbirowa natomiast stymuluje trawienie i ma łagodne działanie przeczyszczające, które może pomóc złagodzić zaparcia. Napar z mniszka lekarskiego natomiast działa jako środek moczopędny i łagodny środek przeczyszczający. Może wspomagać trawienie i pobudzać apetyt.

Sonda
Lubisz pić herbatę?