Nie taka czekolada zła, jak ją malują. Badania twierdzą, że pomoże w odchudzaniu i nie tylko
Większość osób, które starają się zrzucić zbędne kilogramy, wie, że słodycze nie są w tym pomocne. Okazuje się jednak, że czekoladożercy mają powody do radości. Nowe badanie pokazuje, że czekolada może dobrze wpływać na nasze zdrowie w więcej niż jeden sposób. Nie tylko pomaga w odchudzaniu, ale chroni przed chorobą.
Prozdrowotna czekolada. Nowe badanie może zaskoczyć
W czasopiśmie "Journal of Functional Foods" pojawiły się wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Zhengzhou w Chinach. Według nich występująca w czekoladzie substancja, zwana teobrominą, ma wiele korzyści zdrowotnych, głownie dla mózgu. Ta substancja chemiczna, którą można znaleźć w ziarnach kakaowca, ma nie tylko działanie przeciwzapalne i jest bogata w przeciwutleniacze, lecz także może chronić mózg przed chorobą Alzheimera.
Co więcej, według naukowców teobromina może również przeciwdziałać wpływowi wysokiego cholesterolu na pamięć i funkcje poznawcze. Może też przenikać przez barierę krew-mózg, a co za tym idzie potencjalnie poprawiać funkcjonowanie mózgu, nastrój i zwalczać depresję.
Autorzy badania zaznaczyli, że "teobromina wykazała właściwości neuroprotekcyjne, zdolność zapobiegania uszkodzeniom neuronów oraz wpływ na poprawę pamięci motorycznej i funkcji regulacyjnych funkcji poznawczych". Naukowcy wyjaśnili, że biorąc pod uwagę małą częstotliwość występowanie skutków ubocznych i niską szkodliwość dla organizmu ludzkiego, przy odpowiednich dawkach teobromina i jej pochodne mogą służyć jako skuteczne środki zapobiegające zaburzeniom związanym z mózgiem.
Czekolada pomocna też w odchudzaniu
Choć może się nam to wydać całkowicie nielogiczne, okazuje się również, że czekolada może pomagać w utracie wagi. Wszystko dlatego, że teobromina pomaga organizmowi w rozkładaniu tłuszczów. Co więcej, może pozytywnie wpłynąć na kondycję naszych nerek i wątroby.
Autorzy nowej analizy odnieśli się również do innego badanie, w którym odkryty został związek pomiędzy niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) a otyłością. Jak wyjaśniają, "w badaniu przeprowadzonym przez Dana Wei i współpracowników, zbadano wpływ teobrominy na mysi model NAFLD i ujawniono, że teobromina prowadzi do zmniejszenia masy ciała i masy wątroby oraz poprawy morfologii wątroby".
Według badaczy teobromina może chronić nerki, a nawet hamować powstawanie kamieni nerkowych. Jedzenie czekolady może również wzmacniać nasz układ odpornościowy, a to dzięki właściwościom przeciwzapalnym. Naukowcy wyjaśnili bowiem, że zapalenie jest wieloaspektowym procesem, w którym udział biorą krwinki białe, a substancje chemiczne z czekolady uwalniane są do krwioobiegu i do dotkniętych tkanek w celu zwalczania tych "nieproszonych gości". Według naukowców, teobromina wykazuje działanie przeciwzapalne na najróżniejsze typy komórek, w tym makrofagi i chondrocyty.