Nie wszystkie słodycze są równie szkodliwe. Ekspertka wskazała konkretny rodzaj

2024-07-08 10:55

Choć wiele osób jest zdania, że każdy cukier jest sobie równy, nie jest to do końca prawda. Profesor Ewa Stachowska z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie podkreśliła, że to, jaki słodycz wybieramy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie? Po które nie powinniśmy sięgać?

Nie wszystkie słodycze są równie szkodliwe. Ekspertka wskazała konkretny rodzaj
Autor: fot. Getty Images/Instagram/profesor.stachowska Nie wszystkie słodycze są równie szkodliwe. Ekspertka wskazała konkretny rodzaj

Domowe kontra kupne. Ekspertka mówi, że cukier cukrowi nie równy

Nie od dziś wiadomo, że cukier nie jest dobry dla organizmu, o czym z resztą pisaliśmy w niedawnym artykule. Jeśli jednak wydawało się wam, że powiedzenie "domowe zdrowsze niż kupne" jest fałszywe, to byliście w błędzie. Nieprawdą jest, że domowe ciasto będzie działało na nasz organizm dokładnie w ten sam sposób co sklepowe słodkości. 

Nie powinno jednak to nikogo dziwić. Robiąc domowe ciasto używamy naturalnych i sprawdzonych składników, jak jajka., cukier, bąka, masło i tym podobne. W sklepowych słodyczach natomiast można znaleźć takie rzeczy jak: olej kokosowy, skrobia ziemniaczana, syrop glukozowo-fruktozowy i wiele innych dodatków, jak na przykład emulgatory, które mogą powodować uszkodzenia bariery jelitowej i zwiększyć ryzyko chorób zapalnych.

Rodzaj słodyczy może wpłynąć nie tylko na masę ciała, ale również na nasze zdrowie. Chodzi mianowicie o zapalenie tkanki tłuszczowej. Jak donosi profesor Stachowska, rozmawiając z doktor Bernatowicz, która jest doświadczoną ultrasonografistka dowiedziała się, że młody osoby, które spożywają dużo wysoko przetworzonych słodyczy, mają stan zapalny tkanki tłuszczowej.

Różni się ona w wyglądzie w sposób znaczący od tej u starszych osób, które częściej sięgają po domowe wypieki. Oczywiście, u osób często raczących się domowymi pysznościami tkanka tłuszczowa będzie przyrastać, jednak praktycznie nigdy nie będzie ona w stanie zapalnym.

Wformie jak często jeść słodycze

Stan zapalny tkanki tłuszczowej. Co warto wiedzieć?

Zapalenie tkanki tłuszczowej jest stanem zapalnym spowodowanym przez martwicę komórek tłuszczowych w podskórnych warstwach tkanki tłuszczowej. Rozprzestrzenia się on w tkance podskórnej, jednak po pewnym czasie mogą zacząć pojawiać się nieprzyjemne objawy ze strony większej ilości narządów i układów. 

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie wysoko przetworzonych produktów jest niezwykle niekorzystne dla mikrobiomu jelit i sprzyja chorobom układu pokarmowego. Niestety, jeśli chorują jelita, choruje również cały organizm.

Jeśli chodzi o objawy zapalenia tkanki tłuszczowej, to zalicza się do nich w pierwszej kolejności:

  • bóle mięśni i stawów
  • bolesne guzki w tkance podskórnej
  • stan podgorączkowy

Po kilku tygodniach natomiast zaczynają pojawiać się blizny po guzkach czy przetoki z gęstą wydzieliną. Chorobie mogą towarzyszyć również: nieprawidłowości w pracy wątroby, trzustki (przede wszystkim torbiele rzekome, niedokrwienie, uszkodzenie pourazowe lub procesy zapalne), układu krwiotwórczego (np. histiocytoza), patologie tkanki łącznej, błon surowiczych lub nerek, zespoły rozrostowe układu limfatycznego, zapalenie stawów, reumatyzm, toczeń rumieniowaty i nowotwory.

Objawy tego zapalenia mogą przypominać inne choroby, jak na przykład rumień guzowaty, dnę moczową czy zmiany w tkance podskórnej.

Sonda
Które ciasto najlepsze?
Listen on Spreaker.