Niedobór osłabia serce i zaburza pracę nerek. Szybkie sposoby na uzupełnienie potasu

2024-06-16 12:04

Hipokalemia to stan, w którym w organizmie doszło do niedoboru potasu. A jest możliwe zwłaszcza w kilku sytuacjach takich jak nadmierna potliwość, czy stosowanie środków przeczyszczających. Niemniej codzienne wybory i przyzwyczajenia również mają wpływ na poziom potasu w organizmie. Wyjaśniamy, które produkty będą najbardziej pomocne w takich sytuacjach.

Niedobór osłabia serce i zaburza pracę nerek. Szybkie sposoby na uzupełnienie potasu
Autor: Fot. Getty Images

Do stwierdzenia hipokalemii dochodzi wówczas kiedy wyniki we krwi wskazują wartość poniżej 3,5 mmol/L w osoczu. Do takiej sytuacji może dojść na skutek wymiotów, biegunek, czy wzmożonej potliwości utrzymującej się kilka dni np. na skutek uciążliwych upałów. To jednak nie wszystko, niektóre leki określane mianem diuretyków również mogą powodować hipokalemię. Dlatego kiedy pojawią się opisane niżej objawy, warto wykonać badanie krwi i dokładnie przyjrzeć się diecie oraz zgłosić się do lekarza, zwłaszcza jeśli problem pojawił się po wdrożeniu leczenia.

Poradnik Zdrowie: Zawał serca - objawy, przyczyny, leczenie

Hipokalemia, czyli objawy niedoboru potasu

Jak już wskazaliśmy, hipokalemia może mieć kilka przyczyn, niemniej trzeba przypomnieć, że kolejną z nich są niedobory w diecie. Potas wypłukujemy nie tylko poprzez nadmierną potliwość, czy biegunki, lub wymioty. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na nasze wyniki, jest stres. 

Przebywając w napięciu nasz mózg uruchamia mechanizm na linii przysadka - podwzgórze-nadnercza, a to pobudza ostatni element układanki do nadmiernej produkcji hormonów. W ten sposób zyskujemy silny wyrzut kortyzolu, który m.in. obniża poziom potasu we krwi.

Kolejnym nawykiem, który może wpływać na poziom potasu, jest picie kawy. Przypominamy, że kofeina działa moczopędnie i pijąc jej sporą ilość, wydalamy z organizmu dużą dawkę elektrolitów takich jak magnez czy potas. Skoro wiemy już, na co zwracać uwagę, warto wspomnieć o symptomach hipokalemii. Objawy niedoboru potasu to:

  • osłabienie,
  • senność,
  • zaparcia,
  • wzmożone pragnienie,
  • uczucie zimna,
  • zaburzenia koncentracji,
  • zaburzenia oddychania,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • zmiany rytmu serca,
  • osłabienia mięśni nóg.

Jak szybko uzupełnić potas? Poznaj kluczowe produkty

Zbyt niski poziom potasu wymaga zmiany nawyków żywieniowych. Jeśli chcemy szybko poprawić wyniki i uzupełnić ważny pierwiastek, należy sięgnąć po określoną grupę produktów, które dostarczają znacznej ilości potasu w diecie. 

Po pierwsze jeśli w danym momencie nie mamy czasu na gotowanie, a już kiedyś borykaliśmy się ze spadkiem potasu i pojawiły się objawy, które mogą wskazywać na to, że problem wrócił, warto zjeść takie owoce jak:

  • banany - 360 mg potasu/100 g owocu,
  • winogrona - 226 mg potasu/100 g owocu,
  • brzoskwinie - 190 mg potasu/100 g owocu,
  • maliny - 151 mg potasu/100 g owocu,
  • wiśnie - 150 mg/100 g owocu.

Część z nich dostępna jest cały rok, a część można kupić właśnie teraz, ponieważ na bazarkach i w sklepach pojawiają się wiśnie, czy pierwsze maliny. Dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie domowego koktajlu. Połączenie kilku owoców pozwoli dostarczyć większej dawki potasu już w jednym posiłku.

Warto zaznaczyć, że prawdziwą bombą potasu są migdały, tylko w 100 g znajdziemy aż 733 mg tego cennego pierwiastka. Dlatego warto nosić przy sobie niewielką paczuszkę z tą przekąską.

Przygotowując obiad, najlepszym zestawieniem pod kątem uzupełniania niedoborów potasu będzie przyrządzenie takich ryb jak dorsz, halibut, czy pstrąg. Do tego biała lub czerwona kapusta, ulubiona kasza i w posiłek na zwiększenie potasu we krwi gotowy. Z warzyw warto sięgać również po pomidory, szpinak i rośliny strączkowe, a także ziemniaki.