Nowy trend podbija TikToka. Czy szot z oliwy z oliwek naprawdę pomaga?

2024-07-08 12:18

NIe od dziś wiadomo, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest dobra dla naszego organizmu. Niektórzy przypisują jej jednak więcej właściwości niż rzeczywiście posiada. Przykładem może być tiktokowy trend, który twierdzi, że pomaga ona na popularny problem.

Nowy trend podbija TikToka. Czy szot z oliwy z oliwek naprawdę pomaga?
Autor: fot. Getty Images Nowy trend podbija TikToka. Czy szot z oliwy z oliwek naprawdę pomaga?

Oliwa z oliwek na kaca? Nowy trend zdobywa popularność 

Dobroczynne właściwości oliwy z oliwek znane są nie od dziś. Jest ona cennym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, omega-3 i omega-6. Wpływają one znacząco na kondycję układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a także zmysłu wzroku.

Jednak niektórzy przypisują oliwie z oliwek więcej właściwości, niż faktycznie posiada. Niektórzy wierzą, że wypicie kieliszka tego oleju przed piciem alkoholu może... zapobiegać kacowi. Specjaliści jednak nie są pod wrażeniem tego przesądu.

To wierzenie krążyło już od wielu lat. Jednak zyskało większe "tarcie" po tym, jak popularny producent muzyczny Benny Blanco opowiedział o nim Jimmy'emu Fallonowi w prowadzonym przez tego drugiego programie.

Jak mówił, usłyszał to od swojego znajomego z Włoch, który poradził mu pić oliwę z oliwek, zanim sięgnie po alkohol, dzięki czemu nie dostanie kaca. Ta wymiana zdań zainspirowała twórców internetowych na całym świecie do wypróbowania tej metody. Jeden z nich powiedział nawet "najgorszy szot na świcie? Tak. Czy działa? Tak. Czy wypróbuje go ponownie? Może."

To wierzenie opiera się na micie, że bogata w kwasy tłuszczowe oliwa z oliwek "pokrywa żołądek". Tłuste pokarmy mogą spowalniać proces opróżniania żołądka do jelita cienkiego i opóźniać wchłanianie alkoholu.

Ceny ALKOHOLU w górę? Bez Wódki Wódka lepiej TAŃSZA! Polacy byliby SZCZĘŚLIWI! | Co Ludzie Powiedzą

Co na ten temat mówią specjaliści? Zdania są podobne

Przypominamy, że około 20 proc. alkoholu wchłania się do krwiobiegu przez żołądek. Reszta natomiast przechodzi do jelita cienkiego, gdzie wchłania się szybciej. Stowarzyszenie brytyjskich dietetyków w zeszłym roku wypowiedziało się na temat oliwnego sposobu na zapobieganie kacowi. Na blogu zaznaczyli, że "biologicznie rzecz biorąc, nie ma czegoś takiego jak 'wyściełanie żołądka'". Jeśli już taki efekt istnieje, to polega on wyłącznie na spowolnieniu w opróżnianiu do jelita cienkiego.

W maju tego roku para dietetyków w rozmowie z magazynem People powiedziała, że oprócz niepicia alkoholu, najlepszym sposobem na uniknięcie zatrucia alkoholowego to nawodnienie. Zarówno przez picie zwykłej wody mineralnej, jak i kokosowej czy napojów elektrolitowych.

Anestezjolożka z Los Angeles twierdzi, że nie ma żadnych dowodów na to, że oliwa z oliwek może zapobiegać kacowi. Jednak jest ona pełna antyoksydantów i środków przeciwzapalnych, więc z pewnością nie zaszkodzi organizmowi.

Oliwę z oliwek warto włączyć do swojej diety, ponieważ zmniejsza stany zapalne, obniża ryzyko chorób serca i chroni przed rakiem. Niekoniecznie trzeba ją przyjmować w postaci szota "na kaca", ale upewnienie się, że spożywamy ją w ilości około 1-4 łyżek dziennie, nie powinno nam zaszkodzić.

Sonda
Dlaczego Polacy piją tyle alkoholu?
Listen on Spreaker.