Obniża ciśnienie i pomaga zasnąć. Wykorzystaj ten dodatek podczas pieczenia ciast
Niektóre bakalie nie są tak popularne jak rodzynki, suszone morele, czy orzechy. W dużej mierze odpowiedzialna jest dostępność poszczególnych produktów. W przypadku białego maku próżno szukać go na półkach w dyskoncie. Zdradzamy jednak, dlaczego warto sięgać od czasu do czasu po te drobne ziarenka.
Biały mak to jedna z odmian popularnej rośliny. W sklepach najczęściej można kupić niebieski rodzaj, ale warto dać szansę nietypowym ziarenkom i przekonać się jak ich spożycie wpływa na nasz organizm.
Ten mak obniża ciśnienie. Cenny nie tylko w Indiach
Biały mak cechuje się delikatniejszym smakiem niż popularna, niebieska odmiana. Jest również nieco słodszy. Dlatego idealnie nadaje się nie tylko do ciast, czy deserów, ale także w formie dodatku do wieczornej owsianki, czy jaglanki. W Indiach stosuje się biały mak, przyrządzając sosy czy dania rybne.
W Polsce czasem można dostać rogale świętomarcińskie, do których dodana jest ta odmiana maku. Tego typu przysmak serwuje się 11 listopada, czyli w Święto Niepodległości. W białym maku jest wiele cennych składników prozdrowotnych takich jak:
- witamina C,
- witamina B1, B2, B12, B6,
- witamina A oraz E,
- foliany,
- niacyna,
- magnez,
- fosfor,
- wapń,
- cynk,
- żelazo.
Naukowcy przeanalizowali wpływ spożycia białego maku na nasze zdrowie. Na przestrzeni lat udało się ustalić, że spożycie tego typu bakalii wspomaga obniżanie ciśnienia krwi i pomaga zasypiać. Nie należy go jednak mylić z odmianą rośliny, z której wytwarza się opium, to zupełnie inny gatunek maku. Warto jednak dodać, że ze względu na jego lecznicze właściwości nie należy spożywać zbyt dużej ilości ziaren, aby nie zaszkodzić zdrowiu.
Biały mak nie tylko na ciśnienie. Kto powinien go unikać?
Spożywanie białego maku przyspiesza odchudzanie, ponieważ pobudza perystaltykę jelit. Wszystko za sprawą bogactwa błonnika, który zapobiega zaparciom i pomaga zrzucić zbędne kilogramy.
Dodatkowo sięgając po tę odmianę maku do śniadania lub kolacji w formie jaglanki, obniżamy poziom całkowitego oraz “złego cholesterolu”, a także poziom cukru we krwi. Pomimo bogactwa właściwości nie każdy powinien jeść biały mak.
Przeciwwskazaniem są choroby układu trawiennego oraz ciąża. Nie zaleca się spożycia ziaren dzieciom poniżej drugiego roku życia. Zażywając leki stosowane w chorobach przewlekłych, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, ponieważ może dojść do niepożądanej interakcji.