Obniża ciśnienie krwi i wspomaga odchudzanie. Nie każdy zna "zielony kalafior"

2024-09-12 9:26

To warzywo wygląda jak połączenie brokuła z kalafiorem. Z pewnością oryginalności i prezencji nie można mu odmówić. Co jednak jeśli chodzi o zdrowie? Okazuje się, że ma on wiele właściwości prozdrowotnych.

Obniża ciśnienie krwi i wspomaga odchudzanie. Nie każdy zna zielony kalafior
Autor: fot. Getty Images Obniża ciśnienie krwi i wspomaga odchudzanie. Nie każdy zna "zielony kalafior"

Kalafior romaseco, znany również jako zielony kalafior, nie cieszy się w Polsce ogromną popularnością, choć można go kupić niemal we wszystkich supermarketach. Uprawiany jest na dużą skalę we Włoszech. 

Przyciąga nie tylko swoim ciekawym wyglądam, ale również wspaniałym smakiem. Mówiąc o tym warzywie, nie sposób nie wspomnieć jego licznych prozdrowotnych właściwości. 

Zielony kalafior. Wygląd to tylko początek jego plusów

Na początek warto wspomnieć, że zawiera on wiele składników odżywczych, jak na przykład witaminy A, C i K oraz żelazo i wapń. Jest on również bogaty w błonnik oraz białko.

Intensywna barwa tego warzywa jest świetnym wyznacznikiem tego, że ma ono wysoką zawartość przeciwutleniaczy, jak mangan czy witamina C, które zwalczają stres oksydacyjny. A co za tym idzie? Zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych i poprawiają samopoczucie.

Kalafior romanesco będzie również idealny dla osób dbających o linię. Jest nie tylko niskokaloryczny, ale również zawiera bardzo mało tłuszczu. 

Porcja kalafiora romanseco (około 100 g) zapewni nam aż 43 proc. dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, oraz 42 proc. dziennego zapotrzebowania na kwas pantotenowy.

Kalafior – dlaczego warto go jeść? Co można zrobić z kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafior romanesco? Nie tylko smak, ale również zdrowie

Kalafior romanseco z pewnością zalicza się również do roślin krzyżowych, które - według nowych badań - mogą pozwolić nam obniżyć ciśnienie krwi. Więcej o tym pisaliśmy w naszym niedawnym tekście

Zawiera on glukozynolany, czyli aktywne związki będące produktami ubocznymi siarki. Według badań związki te pomagają zapobiegać aktywacji rakotwórczych cząsteczek w organizmie, zmniejszają stan zapalny poprzez wyzwolenie enzymów detoksykacyjnych oraz mają właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. 

Kalafior romanesco wspiera również pracę układu trawiennego, przyspiesza metabolizm i usprawnia pracę jelit.

Dzięki sporej zawartości witaminy K oraz wapnia, warzywo to będzie również idealna dla zdrowia naszych kości. Może bowiem bronić przed osteoporozą i poprawiać ich gęstość mineralną. Konieczne będzie jednak jedzenie go regularnie.

Jeśli chodzi natomiast o magnez i witaminę B6, których duże ilości znajdziemy w tym warzywie, to wpływają one pozytywnie na układ nerwowy. Nie tylko usprawniają jego pracę, ale również zmniejszają napięcie i szkodliwe działanie stresu.

Listen on Spreaker.