Obniża poziom cukru i chroni przed nadciśnieniem. Wystarczą 2 łyżki dziennie

2023-09-13 12:53

Zbyt wysoki cukier nie oznacza od razu, że czeka nas dozgonne branie leków. Czasem wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, aby wyniki krwi uległy znacznej poprawie. W tym celu warto wykorzystać olej sezamowy. Bogactwo właściwości odżywczych ma szansę pozytywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Obniża poziom cukru i chroni przed nadciśnieniem. Wystarczą 2 łyżki dziennie
Autor: Fot. Getty Images

Zbyt wysoki cukier, nadciśnienie, czy cholesterol to jedne z najczęstszych schorzeń z którymi borykają się ludzie na całym świecie. Jednak zanim w organizmie rozwiną się konkretne choroby wywołane przez wymienione czynniki, warto dokładnie przyjrzeć się diecie. Olej sezamowy będzie bardzo pomocny w poprawie stanu zdrowia.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Olej sezamowy, na co pomaga ten niepozorny produkt?

Sezam doceniany był już w starożytnych Indiach czy Afryce, jego lecznicze właściwości przyniosły mu tak dużą sławę, że dziś jest ceniony na całym świecie. Wiele badań naukowych wykazało, że zarówno sezam jak i olej sezamowy hamuje rozwój komórek nowotworowych w przypadku białaczki limfatycznej, czerniaka, raka piersi, czy prostaty. 

Wszystko za sprawą bogatego składu rośliny. Już w jednej łyżeczce oleju znajdziemy tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminy z grupy B, kwas foliowy, czy witaminę z grupy B oraz kwasy tłuszczowe.

Dodatkowym atutem jest duża zawartość fitosteroli, dzięki czemu organizm wchłania znacznie mniej cholesterolu przez co jego poziom zaczyna spadać, a wyniki krwi ulegają poprawie.

Irańscy naukowcy dzięki prowadzonym badaniom wykazali, że spożycie oleju sezamowego poprawia profil lipidowy w odniesieniu do norm poziomu frakcji LDL (zły cholesterol) i poziomu trójglicerydów.

Jak zbić ciśnienie? Sięgnij po olej sezamowy

Olej sezamowy może być stosowany także przez osoby borykające się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu jest bezpieczny również dla chorych na cukrzycę. W badaniach opublikowanych przez Medical News Today opisano skuteczność oleju z białych nasion sezamu. Do eksperymentu przystąpiło 45 pacjentów.

Przez 90 dni część osób otrzymywała placebo, a część spożywała wspomniany olej. Wyniki wykazały, że u uczestników, którzy sięgali po olej sezamowy doszło do znacznego obniżenia nie tylko poziomu glukozy we krwi na czczo ale także, średniego poziomu glukozy we krwi. Wykazali oni również znaczną poprawę biomarkerów funkcji serca, wątroby i nerek.

Warto wspomnieć, że ziarna sezamu zawierają również sezamolinę, a ta z kolei wpływ korzystnie na układ krążenia i obniża ciśnienie krwi. Grupa naukowców z Japonii, Indii i Omanu opisała działanie mieszanki oleju sezamowego i oleju z otrębów ryżowych w kontekście nadciśnienia tętniczego.

W badaniu wzięło udział 300 pacjentów z nadciśnieniem tętniczym oraz 100 osób z normotensją czyli nadciśnieniem ukrytym. Każdy miał sięgać po mieszankę przez 60 dni, w formie dodatku w codziennej kuchni z zastrzeżeniem, że w tym okresie nie wolno mu sięgać po inny rodzaj oleju, aby wyniki były miarodajne.

Następnie spoczynkowe ciśnienie krwi mierzono w dniach 0, 15, 30, 45 i 60, natomiast profil lipidowy na czczo mierzono w dniach 0 i 60. Wyniki wykazały znaczące obniżenie ciśnienia krwi skurczowego, rozkurczowego i średniego tętniczego. Ponadto jak podkreślili naukowcy, że dzięki tej kuracji udało się obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i trójglicerydów.