Omijasz go w sklepie? Ten niepozorny owoc zadba o twój pęcherz, serce i mózg
Ten owoc najczęściej kojarzony jest z uciążliwą dolegliwością, jaką jest zapalenie pęcherza moczowego. Zgadza się, że jest pomocny w przypadku tego typu problemów, ale to nie jest jedyna jego właściwość. Zawiera wiele przeciwutleniaczy, poprawia pracę mózgu i sprzyja zdrowiu serca. Obecnie można go kupić w promocyjnej cenie w popularnych dyskontach.
Jest kilka produktów, które stricte kojarzą się z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Jednym z nich jest żurawina zarówno świeża, jak i suszona. Obecnie trwa na nią promocja – w Biedronce opakowanie 250 g kosztuje 7,99 zł (cena za 1 kg to 31,96), a w Lidlu można kupić 1 kg świeżej żurawiny za 29,99 zł. Warto ten owoc włączyć do codziennego jadłospisu ze względu na liczne właściwości prozdrowotne i jeść go przez cały rok.
Wpływ żurawiny na funkcjonowanie organizmu
Żurawina składa się przede wszystkim z węglowodanów i błonnika. W jej składzie znajduje się jeszcze witaminy (C, E, K) i minerały (fosfor, potas, magnez, żelazo). Dietetyczka Candance O’Neill podkreśliła, że stanowi ona zdrową i pożywną przekąską, która dostarcza do organizmu wiele cennych składników odżywczych.
Żurawina zawiera wiele silnych przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. – Wykazano w badaniach, że przeciwutleniacze mogą zmniejszyć ryzyko niektórych chorób przewlekłych, ponieważ mają potencjał w zmniejszeniu stanu zapalnego w organizmie. To jeden z powodów, dlaczego też warto spożywać owoce i warzywa - wyjaśniła ekspertka.
Na co pomaga jeszcze jedzenie żurawiny?
Do tego żurawina najbardziej znana jest z tego, że ma korzystny wpływ na stan dróg moczowych i zmniejsza ryzyko infekcji układu moczowego. Jak podkreśliła ekspertka, owoc ten nie zastępuje leczenia farmakologicznego, jedynie może je wspomagać.
- Jeśli często zmagasz się z zakażeniem układu moczowego, włączenie żurawiny do diety jest czymś dobrym, to ci nie zaszkodzi - wyjaśniła Candance O’Neil.
Żurawina pomaga utrzymaniu zdrowia serca i naczyń krwionośnych. Według ustaleń badaczy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii dieta bogata w te owoce obniża "zły" cholesterol (LDL), przyczynia się do poprawy pracy mózgu, a także zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym.
Polecany artykuł: