Osoby z nadciśnieniem powinny ich unikać. Te herbaty mogą im zaszkodzić
Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Nie tylko pysznie smakuje, ale może również pomagać na wiele dolegliwości zdrowotnych - w zależności od rodzaju, po który sięgniemy. Okazuje się, że nie każda będzie dobra dla każdego. Po te nie powinny sięgać osoby z nadciśnieniem.
Nadciśnienie jest powszechnym problemem, z którym zmaga się spora część społeczeństwa. Niestety, może ono zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca i udarów - czyli jednych z najczęstszych przyczyn śmierci.
Okazuje się, że osoby z nadciśnieniem nie powinny sięgać po niektóre herbaty ziołowe. Które z nich powinny być omijane szerokim łukiem przez te osoby?
Herbata z żeń-szeniem
Według badań, wszystkie z wymienionych herbat są potencjalnymi czynnikami przyczyniającymi się do nadciśnienia. Pierwszą z nich będzie herbata z żeń-szeniem. Wykazuje on właściwości zwiększające poziom energii, choć dane na ten temat są ograniczone.
Według National Center for Complementary and Integrative Health, dowody na długoterminowe bezpieczeństwo stosowania tego zioła są niewystarczające. Według badań może ono podwyższać lub obniżać ciśnienie. Warto więc zrezygnować z tej herbaty, aż do uzyskania konkretniejszych wyników badań.
Herbata z miłorzębu japońskiego
Herbata ziołowa z miłorzębu japońskiego jest częstym wyborem dla osób chcących poprawić swoją pamięć. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że może ona wpływać na przyjmowane przez nas leki.
Według badań, miłorząb japoński może wchodzić w interakcje z rodzajem leków znanych jako leki rozrzedzające krew. Nie każda osoba z nadciśnieniem je przyjmuje, jednak jest to powszechne.
Co więcej, w zależności od rodzaju herbaty i sposobu obróbki liści herbaty, ten ziołowy środek może być toksyczny. Warto więc zachować szczególną ostrożność.
Herbata z lukrecji
Kolejnym punktem na liście jest herbata ziołowa z lukrecji. Dla osób z wysokim ciśnieniem, nie będzie ona dobrym wyborem. Przyjmowanie lukrecji przez dłuższy czas może powodować zatrzymanie jonów sodu i wody w organizmie. Może się to wiązać ze zwiększeniem ciśnienia krwi.
Według badania z 2024 roku, nawet 100 gramów tego zioła dziennie może mieć znaczący wpływ na ciśnienie krwi. Zamiast niej można jednak sięgnąć po herbatę z nasion anyżu, która ma podobny smak, a nie ma przeciwwskazań.
Herbata z dziurawca
Herbata z dziurawca również jest niezalecana osobom z wysokim ciśnieniem krwi. W Stanach Zjednoczonych został on określony jako niebezpieczny z powodu interakcji z popularnymi lekami.
W szczególności chodzi o statyny, które często przypisywane są osobom z wysokim ciśnieniem krwi.
Jak zapobiegać wysokiemu ciśnieniu?
Jeśli chcemy zapobiec nadciśnieniu musimy przede wszystkim wpływać na nasze uwarunkowanie środowiskowe. Oznacza to, że najskuteczniejszą metodą na uniknięcie lub opóźnienie rozwoju nadciśnienia, jest nic innego jak modyfikacja stylu życia.
Chodzi przede wszystkim o zapobieganie otyłości oraz stosowanie odpowiedniej diety i zwiększenie aktywności fizycznej.
Zanim zaczniemy pić jakiekolwiek ziołowe herbaty, powinniśmy skonsultować się z lekrzem.