Pestki słonecznika - wartości odżywcze i właściwości lecznicze
Łuskane pestki słonecznika mają liczne wartości odżywcze, spośród których uwagę zwraca zawartość witaminy E - są jednym z bogatszych źródeł tej witaminy. Nasiona słonecznika mają jeszcze inne wyjątkowe właściwości - są skarbnicą fitosteroli, które obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz chronią przed chorobami serca i rakiem. Sprawdź, jakie jeszcze działanie zdrowotne mają łuskane ziarna słonecznika.
Spis treści
- Pestki słonecznika obniżą poziom cholesterolu
- Wartości odżywcze ziaren słonecznika (w 100 g)
- Pestki słonecznika mogą zapobiec rozwojowi nowotworów
- Ziarna słonecznika na potencję
- Pestki słonecznika na zaparcia
- Ziarna słonecznika w diecie. Czy słonecznik jest dobry na odchudzanie?
- Ziarna słonecznika - zastosowanie w kuchni
- Ziarna słonecznika - jak kupować i przechowywać?
Właściwości pestek słonecznika powinny docenić zwłaszcza osoby, które mają podwyższony poziom cholesterolu. Nasiona słonecznika skutecznie go obniżają. Z tego powodu znalazły zastosowanie w walce z miażdżycą. Poza tym są skarbnicą witaminy E, która nie tylko przedłuża młodość, lecz także odpowiada za płodność - są polecane zwłaszcza mężczyznom, ponieważ poprawiają jakość plemników. To jednak nie wszystkie właściwości, jakie mają ziarna słonecznika.
Pestki słonecznika obniżą poziom cholesterolu
Ziarna słonecznika należą do grupy produktów o największej zawartości fitosteroli (322 mg/100 g) - substancji, które obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL w surowicy krwi, a tym samym zapobiegają rozwojowi zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Należy jednak pamiętać, że fitosterole mają pozytywny wpływ na zdrowie, gdy są spożywane w ilości nie większej niż 3 g dziennie. W związku z tym nie należy przesadzać z podjadaniem pestek słonecznika.
Wartości odżywcze ziaren słonecznika (w 100 g)
Wartość energetyczna - 584 kcal
Białko ogółem - 20.78 g
Tłuszcz - 51.46 g
Węglowodany - 20.00 g (w tym cukry proste 2.62 g)Błonnik - 8.6 g
Witaminy
- Witamina C - 1.4 mg
- Tiamina – 1.480 mg
- Ryboflawina – 0.355 mg
- Niacyna - 8.335 mg
- Witamina B6 - 1.345 mg
- Kwas foliowy - 227 µg
- Witamina A – 50 IU
- Witamina E – 35.17 mg
Minerały
- Wapń – 78 mg
- Żelazo - 5.25 mg
- Magnez - 325 mg
- Fosfor - 660 mg Potas - 645 mg
- Sód – 9 mg Cynk - 5 mg
Kwasy tłuszczowe
- nasycone - 4.455 g
- jednonienasycone - 18.528 g
- wielonienasycone - 23.137 g
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Pestki słonecznika mogą zapobiec rozwojowi nowotworów
Zawarte w nasionach słonecznika fitosterole mogą nie tylko zapobiec miażdżycy, lecz także uchronić przed rakiem prostaty. W ziarnach słonecznika znajduje się jeszcze inna potencjalnie przeciwnowotworowa substancja - kwas linolowy. Może on hamować powstawanie raka oraz zmniejsza ryzyko powstawania przerzutów nowotworowych. Największą skuteczność kwas linolowy wykazuje w prewencji nowotworu sutka, płuc, czerniaka oraz raka jelita grubego.
Ziarna słonecznika na potencję
Ziarna słonecznika są jednym z najbogatszych źródeł witaminy E, potocznie nazywanej witaminą płodności, gdyż jest niezbędna dla zachowania prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych. Jej niedobór m.in. zmniejsza wydzielanie hormonu gonadotropowego, co przyczynia się do zwyrodnienia plemników u mężczyzn. Witamina E jest także potrzebna w ciąży, gdyż jest współodpowiedzialna za jej utrzymanie i prawidłowy rozwój płodu.
Przeczytaj także: Nasiona o właściwościach leczniczych: owies, soja, fasola, groch, kukurydza, pestki, orzechy
Już trzy garście słonecznika wystarczą, aby pokryć dziennie zapotrzebowanie na witaminę E u osoby dorosłej.
Zawarta w pestkach słonecznika witamina E jest także witaminą młodości. Jako silny przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, a co za tym idzie - opóźnia proces starzenia się skóry.
Pestki słonecznika na zaparcia
Ziarna słonecznika zawierają sporo błonnika (8.6 g), dzięki czemu regulują pracę układu pokarmowego. Powinny po nie sięgnąć zwłaszcza osoby, które zmagają się z zaparciami.
Ziarna słonecznika w diecie. Czy słonecznik jest dobry na odchudzanie?
Ziarna słonecznika są dość kaloryczne - 100 g dostarcza aż 584 kcal. Jedna garść (ok. 10 g) to średnio 60 kcal. Poza tym ponad połowę ich masy stanowi tłuszcz (51.46 g/100 g), dlatego nie są pożądanym składnikiem diety odchudzającej, choć dodanie ich w niewielkiej ilości do jogurtu czy musli z pewnością nie zaszkodzi figurze.
Ziarna słonecznika - zastosowanie w kuchni
Nasiona słonecznika w smaku są łagodnie orzechowe. Można je jeść łuskane lub dodać do sałatek (bardzo dobrze smakują zwłaszcza z sałatką z kurczakiem lub tuńczykiem), granoli i płatków śniadaniowych. Nie można o nich zapomnieć, wypiekając domowy chleb. Pestki słonecznika można także uprażyć na suchej patelni. Wystarczy rozgrzać patelnię, wrzucić na nią ziarna i prażyć kilka minut na niezbyt dużym ogniu, często mieszając.
Przeczytaj także: PESTKI Z DYNI na robaki: domowy sposób na odrobaczanie dzieci i dorosłych
Cukrzyca typu 2 a jedzenie ziarna słonecznika
Pytanie: Moja mama choruje na cukrzycę typu 2, bardzo lubi ziarno słonecznika, ale nie wiemy, ile może go zjeść i czy ziarno słonecznika nie podnosi poziomu cukru.
Iza Czajka, fizjolog żywienia: Nasiona słonecznika nie podnoszą poziomu cukru we krwi, ich indeks glikemiczny wynosi 35. Warto jednak pamiętać, że są one kaloryczne i powinny one być uwzględnione w "puli" zjedzonego codziennie tłuszczu. Sto gramów nasion słonecznika to ponad 40 g tłuszczu. Optymalna codziennie do zjedzenia porcja nasion słonecznika to 30 g. Warto też poczekać na tegoroczne, świeże pestki. Są one bogatsze w składniki odżywcze od ziaren suszonych.
Przepis na pasztet z ziaren słonecznika
Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN
Ziarna słonecznika - jak kupować i przechowywać?
Ziarna słonecznika można kupić łuskane lub niełuskane, surowe, prażone i niesolone.
Nie powinno się wybierać ziaren, które mają pożółkłą łupinę.
Aby obrać ziarna z łupin, można wsypać je do miski i na przemian włączając i wyłączając mikser elektryczny, doprowadzić do tego, by łupiny odpadły od nasion.
Ziarna słonecznika zawierają wysokie stężenie tłuszczu, w związku z tym najlepiej przechowywać je w lodówce (w dolnej szufladzie). W przeciwnym razie mogą zjełczeć.
Przeczytaj także: Siemię lniane - właściwości odżywcze. Jak pić i stosować siemię lniane?
Granola domowej roboty z ziarnami słonecznika
Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN