Pierzga pszczela - cudowny pokarm dla pszczół i nie tylko

2021-07-22 13:53

Pierzga pszczela to podstawowe pożywienie tych pracowitych owadów. Jest uważana za jeden z najwartościowszych produktów spożywczych. Ze względu na niewielkie ilości, jakie pozyskuje się z ula, pierzga jest znacznie droższa od miodu. Zobacz, jakie ma właściwości i jak ją stosować.

Pierzga pszczela - cudowny pokarm dla pszczół i nie tylko
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pierzga pszczela: co to jest?
  2. Pierzga pszczela: właściwości
  3. Pierzga pszczela: cena
  4. Pierzga pszczela: jak stosować?
  5. Pierzga pszczela: przeciwwskazania
  6. Pierzga pszczela: składniki odżywcze

Pierzga pszczela: co to jest?

Pierzga pszczela, czyli pokarm pszczół, ma formę grudek o ciemnobrązowej barwie i nieregularnym kształcie. Pierzga powstaje z pyłku kwiatowego, który pszczoły zbieraczki transportują do ula w formie okrągłych grudek pyłkowych (obnóży). Tam pszczoły ulowe mieszają go z miodem i swoją śliną i taką masę ubijają w komórkach plastra.

W warunkach beztlenowych i przy udziale bakterii mieszanka ta ulega fermentacji mlekowej, dzięki czemu jest całkowicie odporna na rozwój pleśni i procesy gnilne.

Tak zakonserwowany pyłek kwiatowy jest łatwiej przyswajalny niż świeży, dzięki czemu pierzga pszczela stanowi idealny pokarm dla 3-6 tygodniowych owadów, które karmią larwy i tworzą mleczko pszczele.

Dlaczego pszczoły są tak ważne? Miodobranie w Lublinie

Pierzga pszczela: właściwości

Dzięki bogactwu prozdrowotnych substancji pierzga ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Poleca się ją przede wszystkim:

  • w okresie spadku odporności i rekonwalescencji po operacjach - wzmacnia i regeneruje organizm,
  • w stanach depresyjnych - wspomaga układ nerwowy,
  • w przypadku przewlekłego zmęczenia i wytężonego wysiłku umysłowego,
  • na biegunki,
  • zaparcia (wspomaga trawienie),
  • wrzody żołądka,
  • oczyszczenie wątroby,
  • wzmocnienie naczyń krwionośnych,
  • pomocniczo w leczeniu anemii,
  • przy przeziębieniach (ma działanie bakteriobójcze),
  • na regenerację i nawilżenie skóry - wygładza zmarszczki, poprawia kolor skóry, redukuje cienie pod oczami (w postaci maseczki, którą można wykonać, łącząc pierzgę z jogurtem naturalnym i miodem).

Warto zaznaczyć, że ze względu na swoje właściwości pierzga pszczela jest chętnie stosowana w apiterapii, czyli leczeniu miodem i innymi produktami pszczelimi.

Pierzga pszczela: cena

Pierzgę można kupić w dobrych sklepach pszczelarskich, ale ma dosyć wysoką cenę, gdyż jej zasoby są ograniczone (1 kg pierzgi pozyskuje się z nawet 30 ramek!) - za 1 kg zapłacimy ok. 200 zł. Jednak zwykle pierzga pszczela jest sprzedawana w mniejszych słoiczkach, zwykle po 200 lub 400 g.

Pierzga pszczela: jak stosować?

Pierzga pszczela jest najlepiej przyswajalna, jeśli zalejemy ją wieczorem wodą, a następnego dnia wypijemy na czczo. Oprócz wody sprawdzi się tutaj letnia herbata (jej temperatura nie może przekraczać 40 stopni C), woda z miodem czy napar ziołowy. Sama pierzga ma lekko kwaskowy, żywiczy posmak.

Zaleca się, by stosować 1 łyżkę pierzgi dziennie, a maksymalnie 30-40 gramów na dobę. Przedawkowanie może się objawiać biegunką oraz osłabieniem organizmu. 

Pierzga pszczela: przeciwwskazania

Pierzga pszczela nie powinna być spożywana przez osoby uczulone na produkty pszczele, gdyż może spowodować silną reakcję alergiczną. Na pierzgę powinny też uważać osoby będące na diecie oraz diabetycy. Pierzga pszczela jest bowiem - podobnie jak miód - bogata w cukry proste i ma dosyć wysoki indeks glikemiczny.

Czytaj też:

Pierzga pszczela: składniki odżywcze

Pierzga pszczela to bogactwo składników odżywczych, takich jak:

Z tego też powodu pierzga od dawna jest stosowana jako suplement diety.

Kto miód łyka, jak koń bryka - czy znasz właścwości różnych gatunków miodu?
Pytanie 1 z 8
Miód akacjowy działa:
Miód