Piwo korzenne - właściwości i przepis

2020-12-08 13:49

Piwo korzenne nie jest w Polsce popularne. O wiele lepiej ma się w Stanach Zjednoczonych, gdzie było ważone już w 1873 roku. Piwo korzenne można kupić w niektórych sklepach, można je także zrobić w domu. Ile kosztuje i jakie właściwości ma piwo korzenne? Przepis na domowej roboty piwo korzenne.

Piwo korzenne - właściwości i przepis
Autor: Getty Images Piwo korzenne - właściwości i przepis

Spis treści

  1. Piwo korzenne - smak ten sam?
  2. Piwo korzenne - receptura
  3. Piwo korzenne - przepis

Piwo korzenne, jak już wspomnieliśmy, nie jest zbyt popularne w Polsce. Przyjęło się za to w USA, skąd pochodzi. Jednak tam piwo korzenne to piwo bez alkoholu! Innymi słowy to korzenny napój gazowany. Taki gotowy korzenny "trunek" możemy kupić za około 10 zł za 100 ml. Teoretycznie w 100 gramach trunku znajdziemy 41 kcal, z czego 10,60 g węglowodanów i 10,60 g cukrów. Nie ma w nim białka ani błonnika, ilości witamin są śladowe (0,30 mg witaminy B4). Dobrą wiadomością może być także to, że piwo korzenne nie zawiera cholesterolu.

Piwo korzenne zawiera również śladowe ilości mikroelementów:

Są to wartości odżywcze dla piw produkowanych w USA - źródło: USDA

Piwo korzenne - smak ten sam?

Różne napoje korzenne różnie smakują, wszystko zależy od receptury. Jedne mają aromat waniliowo-korzenny, inne ziołowo-korzenny, a jeszcze inne mocno imbirowy. Łączy je to, że są bezalkoholowe. Pisząc o smaku piwa korzennego nie sposób odwołać się do jego historii. Tradycyjnie korzenne piwo było wytwarzane z kory i korzenia drzewa sasafrasowego (Sassafras albidum) lub winorośli Smilax ornata (sarsaparilla). W piwie korzennym smak warunkowało właśnie drzewo sasafrasowe. Jednak w 1960 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zakazała stosowania safrolu, odkryto bowiem, że jest on rakotwórczy.

Główni producenci piwa korzennego (root beer) zaczęli stosować sztuczny aromat sasafrasowy lub ekstrakt z drzewa bez zawartości safrolu. Trochę jak z kolą i jej oryginalnym składnikiem, jakim była kokaina (do 1929 roku obecna w napoju). Piwo korzenne może mieć różny smak w zależności od dodatków, ale zawsze jest: słodkie, gazowane, bezalkoholowe i nie zawiera kofeiny.

Piwo korzenne - receptura

Według tradycyjnej receptury piwo korzenne otrzymuje się poprzez gotowanie syropu z melasy z dodatkiem wody. Następnie miksturę pozostawia się do ostygnięcia, potem łączy z korzeniami (m. in. sasafranem, obecnie zakazanym) i drożdżami. Po 12 godzinach fermentacji odcedza się i ponownie dodaje drożdże, aby proces fermentacji zaszedł jeszcze raz. W ten sposób otrzymany napój może mieć do 2 proc. alkoholu. Obecnie jednak receptura jest zmodyfikowana w zależności od firmy produkującej piwo korzenne.

Do tradycyjnych przypraw dodawanych do napoju zaliczają się: ziele angielskie, kora brzozy, kolendra, jałowiec, imbir, olejek zieleń zimowa, chmiel, korzeń łopianu, korzeń mniszka lekarskiego, czereśnie, szczaw, wanilia, piołun, melasa i lukrecja.

W dzisiejszych czasach piwo korzenne jest produkowane nico inaczej. Powstaje z wody, cukru oraz sztucznego aromatu sasafrany. Typowymi przyprawami dodawanymi do piwa są:wanilia, karmel, czereśnie, korzeń lukrecji, korzeń sarsaparilli, gałka muszkatołowa, akacja, anyż, melasa, cynamon, sok z brzozy i miód.1

Alkohol z przemytu pomoże w walce z koronawirusem

Piwo korzenne - przepis

Piwo korzenne można wyprodukować w domu. Nie będzie to jednak tradycyjny napój bezalkoholowy, tak rozsławiony w USA czy Kanadzie. Korzenne piwo domowe będzie procentowe, bardziej "piwne" i mniej słodkie. Będzie miało także inne właściwości odżywcze niż napój produkowany w Stanach.

Potrzebujesz:

  • 25 dag kawy zbożowej
  • 20 dag cukru
  • 1 dag chmielu
  • 1 dag drożdży piekarskich
  • 5 l wody
  • 1 łyżka przyprawy korzennej do wina grzanego

Przygotowanie:

Zaczynasz od zagotowania wody, a następnie dodania do niej kawy. Całość należy długo gotować (do 30 minut). Warto odlać szklankę kawy i pozostawić do ostygnięcia. Natomiast do reszty wody z kawą należy dodać przyprawy i gotować jeszcze przez około 15 minut.

Do odlanej szklanki kawy dodaj drożdże. Rozpuść je bardzo dokładnie. Jeśli wlejesz je od razu do garnka spodziewaj się gwałtownej fermentacji, ale jest to zupełnie normalne.

Wszystko należy przelać przez gazę i rozlać do butelek do piwa ze specjalnym zamknięciem. Piwo po kilku dniach będzie gotowe. Ważne, aby butelki odstawić w chłodne miejsce. W cieple proces fermentacji może nadal zachodzić.

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg