Po te produkty sięgaj po 50. roku życia. Mają zbawienny wpływ na mózg
Problemy z pamięcią mogą przydarzyć się w każdym wieku. Żyjąc w ciągłym biegu, czasem zapominamy, gdzie położyliśmy telefon, portfel czy klucze. Jednak proces pogarszania może przybierać na sile wraz z wiekiem. Jak zadbać o kondycję mózgu po 50. roku życia? Okazuje, że ogromne znaczenie ma dieta. Koniecznie włącz 4 produkty do jadłospisu.
Z wiekiem zaburzenia pamięci i koncentracji mogą doskwierać coraz częściej, zwłaszcza osobom po pięćdziesiątce. Możesz zauważyć, że wolniej przyswajasz wiedzę niż kiedyś, a kojarzenie faktów pochłania zdecydowanie więcej czasu. W ten sposób mózg "woła o pomoc" i jednocześnie domaga się troski.
Jak zadbać o mózg po pięćdziesiątce?
To doskonały czas, aby odrzucić wymówki na bok i w końcu wyrobić dobre nawyki żywieniowe. Składniki odżywcze zawarte w zdrowej diecie mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie, a nawet poprawę naszego mózgu. – Zdrowie mózgu może pogarszać się wraz z upływem lat, jest to naturalny proces. Ważne jest, aby zadbać o kondycję mózgu po 50. roku życia. Taka troska sprzyja samopoczuciu, a nawet długowieczności – powiedziała w rozmowie z portalem eatthis.com dietetyczka Lauren Manaker.
Z pomocą odpowiedniej diety, regularnej aktywności fizycznej oraz ćwiczeń pamięci można znacznie poprawić swoje zdolności zapamiętywania i koncentracji, a przede wszystkim utrzymać mózg w dobrej formie do później starości.
4 produkty na lepszą pamięć po 50. roku życia
Co zatem jeść, by prawidłowo nakarmić mózg? – Dieta bogata w owoce, warzywa i zdrowe tłuszcze dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla zdrowia mózgu – podkreśliła ekspertka. W jadłospisie nie powinno zabraknąć tych 4 produktów.
Borówka
Jak wskazała dietetyczka, borówki wspierają w ramach zdrowej diety zdrowie mózgu. – Zawierają przeciwutleniacze, czyli związki, które zabezpieczają komórki mózgu przed działaniem stresu oksydacyjnego – dodała.
Według naukowców z Uniwersytetu w Exeter duża ilość flawonoidów w tych owocach poprawia pamięć, funkcje poznawcze i zdolności motoryczne. Ponadto w niedawno opublikowanym badaniu w "American Journal of Clinical Nutrition" wykazano, że dzienna dawka jagód może poprawić funkcję wykonawczą, wzmocnić pamięć krótkotrwałą i krótszy czas reakcji.
Pomarańcze
Niezależnie od tego, czy zjesz w ciągu dnia jedną pomarańczę, czy wypijesz szklankę soku ze świeżo wyciśniętego cytrusa, zapewnisz mózgowi zastrzyk niezbędnych składników odżywczych. Dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy C do organizmu jest kluczowe znaczenie dla zapobiegania uszkodzeniom mózgu przez wolne rodniki. Tym samym wpływa zbawiennie m.in. na pamięć i koncentrację.
– Dodatkowo pomarańcze są źródłem kwasu foliowego, który także usprawnia pracę mózgu – podkreśliła Manaker.
Łosoś
Łosoś obfituje szczególnie w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które niezbędne są dla zdrowia całego organizmu. Amerykańscy badacze z University of Texas Health Science Center w San Antonio dowiedli, że pomagają one zachować sprawność mózgu i funkcji poznawczych u osób w średnim wieku.
W składzie tej ryby znajduje się także nieoceniona witamina D, zwana tez "witaminą słońca", która wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu. W 2022 roku naukowcy ustalili, że wyższe stężenie tej witaminy w mózgu jest związane z poprawą funkcji poznawczych.
Zielone warzywa liściaste
Jarmuż, szpinak, rukola czy kapusta chińska (bok choy) nazywane się zielonymi warzywami liściastymi. Bogate są w składniki odżywcze, które wspierają pracę mózgu. Zalicza się do nich m.in. kwas foliowy, witaminę K, beta-karoten i luteinę. Jak dowiedziono w badaniu na łamach "Neurology", nawet jedna porcja tych warzyw powiązana jest z wolniejszym spadkiem funkcji poznawczych.