Podkręca metabolizm, wspomaga wątrobę. Pij łyżkę stołową przed każdym posiłkiem

2023-09-18 16:51

Oczyszcza ciało z niechcianych toksyn, napędza procesy metaboliczne oraz sprzyja działaniu wątroby. Jak przygotować i stosować domowy ocet z winogron?

Podkręca metabolizm, wspomaga wątrobę. Pij łyżkę stołową przed każdym posiłkiem
Autor: Getty Image

Gdy jesień nadchodzi wielkimi krokami, winogrona w naszych ogrodach zaczynają osiągać dojrzałość. Wielu z nas już nie może się doczekać, kiedy rozpoczną się prace nad domowymi sokami, konfiturami czy galaretkami z tych aromatycznych owoców. Jednak warto również rozważyć produkcję własnego octu winogronowego. Dowiedz się, w jaki sposób go przyrządzić i jakie korzyści przynosi jego stosowanie.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Ocet jest niezastąpionym dodatkiem w naszych kuchniach. Jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do sałatek czy marynat. Pijany w umiarkowanych ilościach codziennie może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. W dalszej części tekstu przedstawimy jego walory zdrowotne oraz sposób przygotowywania w warunkach domowych.

Skąd się bierze ocet winogronowy?

Podstawą do produkcji octu winogronowego są oczywiście dojrzałe owoce winogron, ale także woda i cukier. Jego tworzenie opiera się na procesie fermentacji przy udziale bakterii kwasu octowego. Czy lepiej wybrać winogrona białe, czy czerwone? Oba typy owoców świetnie nadają się do tego celu.Instrukcja przygotowywania domowego octu winogronowego:

Chcąc przygotować ocet winogronowy, będziesz potrzebować niewielu składników: półtora kilograma ciemnych winogron, 200 g cukru oraz dwa litry wody.

Zagotuj wodę w garnku, następnie dodaj do niej cukier. Mieszaj, aż cukier się całkowicie rozpuści, a potem poczekaj, aż płyn ostygnie. Następnie, dokładnie umyte winogrona rozgnieć przy pomocy widelca czy tłuczka i umieść w sterylizowanych słoikach. Następnie zalej je roztworem wodno-cukrowym. W tym momencie możesz również dodać matkę octową. Przykryj słoiki gazą, zabezpieczając ją gumką. Pozostaw słoiki na około półtora miesiąca, pamiętając o codziennym mieszaniu zawartości przez pierwsze dwa tygodnie. Gdy ocet jest już gotowy, przelej go przez sitko do wyparzonych butelek.

Zalety zdrowotne octu winogronowego

Ocet winogronowy posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. W starożytności był używany jako naturalny antyseptyk oraz antybiotyk. Pomaga w prawidłowym trawieniu, wspomagając produkcję enzymów trawiennych. Warto go spożywać przed posiłkiem, aby zapobiec niestrawności oraz problemom ze wzdęciami.

W ocie winogronowym znajdują się cenne przeciwutleniacze, w tym resweratrol, które neutralizują wolne rodniki oraz opóźniają procesy starzenia się skóry. Jest także bogatym źródłem potasu, który korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

Stosowanie octu winogronowego sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu oraz przyspiesza metabolizm. Dodatkowo może regulować ciśnienie krwi i obniżać poziom "złego" cholesterolu, pomagając w prewencji miażdżycy.

Ocet ten działa również przeciwbólowo i ma działanie ściągające, dzięki czemu jest ceniony w kosmetyce. Można go używać na przykład do okładów, które łagodzą obrzęki czy siniaki.

Jednak pamiętajmy o umiarze - nadmierne spożywanie octu winogronowego może drażnić błonę śluzową układu pokarmowego. Zalecane jest spożywanie jednej łyżki stołowej octu winogronowego przed posiłkiem,