Poleca je Ewa Wachowicz, są bardzo słodkie. Czy białe czereśnie też wychodzą na zdrowie?

2024-06-25 12:30

Białe czereśnie, czasem nazywane też żółtymi, to żadna nowość. Jeśli pierwszy raz je widzisz, zapewne twoje dzieciństwo nie upłynęło w PRL-u, gdy tych owoców było sporo na straganach. Ciemne odmiany czereśni niemal wyeliminowały jaśniejsze krewniaczki. Słusznie?

Poleca je Ewa Wachowicz, są bardzo słodkie. Czy białe czereśnie też wychodzą na zdrowie?
Autor: ewawachowicz/Instagram

O białych czereśniach, ponoć wyjątkowo soczystych i słodkich, przypomniała na Instagramie Ewa Wachowicz, producentka telewizyjna, propagatorka dobrej kuchni.

W komentarzach dominują dwa obozy - osób, które nigdy nie jadły takich czereśni, a także tych, którym kojarzą się z cudownym dzieciństwem i do dziś wspominają ich wyjątkowy smak.

Jasne czereśnie nie tylko spotkasz w sadzie u dziadków. Czasem pojawiają się w sprzedaży. Są też dostępne sadzonki. Tylko czy warto?

Jak sprawnie wydrylować wiśnie lub czereśnie?

Ewa Wachowicz o "najsłodszej odmianie" czereśni

- Biała czereśnia! Te drzewa rosły w sadzie moich dziadków i rodziców. Tato zrobił mi "szczepkę" i posadził malutkie drzewko kilka lat temu w moim ogrodzie w Krakowie. Dziś mam pierwszy zbiór. Jest najsłodszą odmianą tego owocu. Wielka radość i wdzięczność - napisała na początku czerwca Ewa Wachowicz.

Niezwykłe owoce rozpaliły wyobraźnię wielu osób, ale niełatwo znaleźć informacje na temat ich walorów zdrowotnych. Może dlatego, ze zasadniczo nie różnią się od innych czereśni. Z jednym wyjątkiem.

Czereśnie - kolor ma znaczenie

Tradycyjne czereśnie o intensywnej barwie, czasem aż bordowe, zaliczamy do owoców czerwonych.

Czerwone warzywa i owoce zawierają barwniki antocyjany, wzmacniające naczynia krwionośne.

Antocyjany to niezwykłe przeciwutleniacze, docenione przez medycynę klasyczną, w oparciu o wiarygodne badania naukowe, a nie tylko obserwacje.

Mogą wyraźnie opóźniać proces starzenia, działają przeciwnowotworowo, chronią przed infekcjami, a także wspomagają walkę z zapaleniami układu pokarmowego i moczowego.

Antocyjanów jest jednak najwięcej w owocach i warzywach niebieskich, jak śliwki, borówki czy aronia.

Jasne czereśnie z pewnością mają zalety żółtych owoców, zawierających karotenoidy, więc są przyjazne dla serca, oczu, skóry.

Czereśnie - dlaczego warto je jeść. Barwniki to nie wszystko

Czereśnie o każdym kolorze są znakomite jako wzbogacenie naszej diety. Nawet te najsłodsze są niskokaloryczne (40-50 kcal/100 g).

Te owoce mają sporo potasu i jodu, niezależnie od koloru miąższu i skórki.

Zawierają też magnez, wapń, fosfor i cynk, trochę witamin A i C oraz z grupy B. W efekcie wpływają pozytywnie na nasz układ nerwowy, serce, kości. Sprawiają, że twoja cera i generalnie skóra ma się lepiej.

Uwaga, jak z nimi przesadzisz, może zaboleć brzuch, niezależnie od tego, jaki mają kolor.

Sonda
Znasz jasne czereśnie?