Popularne orzechy groźne dla zdrowia. Zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jamy ustnej
O nowotworach jamy ustnej mówi się rzadko, a ich pierwsze objawy można pomylić ze zwykłym zakażeniem błony śluzowej. Według najnowszych danych w 2020 roku ta choroba dotknęła 378 tysięcy osób na całym świecie. Palenie papierosów w znacznym stopniu zwiększa ryzyko jej wystąpienia, lecz nie tylko. Nadmiar tych popularnych orzechów może również przyczynić się do rozwoju tego schorzenia.
Dane raportu przygotowanego przez organizację Mouth Cancer w 2022 roku nie napawają optymizmem. Odnotowano znaczny wzrost liczby zachorowań na nowotwory jamy ustnej. Dwa lata temu z tą chorobą zmagało się 378 tys. pacjentów na całym świecie. Początkowe stadia jej rozwoju łatwo przeoczyć. Czujność powinny wzbudzić objawy takie jak: owrzodzenie, naciek lub guz w jamie ustnej, ból i dyskomfort podczas jedzenia, powiększenie węzłów chłonnych szyi czy szczękościsk.
Głównym czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu jamy ustnej, jest palenie papierosów. Niektóre nawyki żywieniowe, jak wskazują eksperci z Agencji Badań nad Rakiem, mogą być ściśle powiązane z jego rozwojem.
Nadmiar tych orzechów może zaszkodzić zdrowiu
Naukowcy w wielu analizach dowiedli, że częste spożywanie orzechów może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem występowania chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Dr Temidayo Fadelu wraz ze swoim zespołem z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie odkrył, że odpowiednia dieta może przedłużyć życie osób cierpiących na chorobę nowotworową. Zasugerowali, że migdały i orzechy nerkowca opóźniają nawrót raka jelita grubego.
Okazuje się, że są orzechy, które nie przynoszą takich korzyści zdrowotnych. Mowa tu o orzechach palmy arekowej (Areca catechu), które są niezbędnym składnikiem do przygotowania używki tzw. betelu. Obecnie jest czwartą na świecie najpopularniejszą używką za kofeiną, nikotyną i alkoholem. Uchodzi za źródło alkaloidów i tanin odpowiedzialnych za efekt oszołomienia. Żucie betelu stanowi starożytną i powszechną tradycję Azji Południowo-Wschodniej, która przetrwała do dziś.
Te orzechy mogą zwiększyć ryzyko nowotworu jamy ustnej
Według wyników badań opublikowanych na łamach czasopisma "Tobacco Control" osoby, które regularnie żują betel przez okres 10-15 lat, mogą być dwukrotnie bardziej narażone na rozwój tego typu nowotworu. Może prowadzić do zwłóknienia podśluzowkowego jamy ustnej, czyli przewlekłej, postępującej choroby, w której dochodzi do zmian elastyczności błony podśluzowej jamy ustnej. Ten stan predysponuje do rozwoju raka płaskonabłonkowego.
Co więcej, połączenie dwóch nawyków, czyli palenia tytoniu i żucia betelu, może prowadzić do leukoplakii. Inaczej jest to zmiana przedrakowa w obrębie błony śluzowej najczęściej jamy ustnej.
W raporcie opublikowanym w czasopiśmie "Nature" na początku tego roku stwierdzono, iż żucie betelu jest jednym z głównych czynników ryzyka raka jamy ustnej.