Prosta sałatka z marchewki podbija TikToka. Ekspertka hamuje jednak entuzjazm

2022-10-26 16:15

Media społecznościowe są zasypywanie różnymi patentami związanymi ze stylem życia i zdrowym odżywieniem. Teraz na popularnej platformie multimedialnej prym wiedzie sałatka marchewkowa. W opinii niektórych internautów to proste i szybkie danie zmieniło ich życie. Zresztą nie od dziś wiadomo, że marchewka to samo zdrowie, ale czy jest remedium na wszystkie dolegliwości? Ekspertka rozwiewa wątpliwości.

Sałatka z marchewki
Autor: TikTok

Obecnie na TikToku trenuje hasztag #RawCarrotSalad. Użytkownicy tej platformy są zachwyceni przepisem na sałatkę z surowej marchewki. Udostępnionych zostało mnóstwo filmików, na których widać, jak ludzie ją przyrządzają. Do jej przygotowania potrzebne są surowe, posiekane marchewki, ocet jabłkowy, olej kokosowy, pieprz i sól. Dzięki nim powstaje smaczna przekąska, która zachwyca podniebienia. W opinii internautów obfituje ona w wiele dobroczynnych właściwości leczniczych.

Marchew – dlaczego warto jeść marchewkę?

Przepis na sałatkę marchewkową to hit TikToka

Marchew jest bowiem bardzo zdrowa i powinno się jej jeść jak najwięcej. Pomaga przywrócić prawidłowe proporcje między poziomem progesteronu, estrogenu i kortyzolu. Ponadto uchodzi za doskonałe źródło beta-karotenu, który korzystnie wpływa na pracę narządu wzroku, ale także poprawia odporność całego organizmu. Odgrywa też niebagatelne znaczenie w celu utrzymania dobrej pamięci i koncentracji.

Spożywanie tego łatwo dostępnego warzywa zaleca się osobom, które zmagają się z problemami skórnymi, m.in. trądzikiem. Nawet na jednym nagraniu TikTokerka Paige Nicole powiedziała, że spożywanie sałatki marchewkowej daje pozytywne efekty. Dzięki niej ma lepszą koncentrację, więcej energii do działania oraz mniej krostek i pryszczy na twarzy.

Część internautów nawet pokusiła się o stwierdzenie, że sałatka marchewkowa zmieniła ich życie. Eksperci jednak uspokajają – niewątpliwie jest ona zdrowa, ale cudów nie uczyni. Na łamach portalu "The New York Post" ukazał się wywiad, w którym specjalistka ds. żywienia Kayla Barnes odniosła się do nowego trendu królującego na TikToku. Jej zdaniem "sałatka marchewkowa może być częścią zdrowej diety, ponieważ jest zrobiona z nieprzetworzonych, naturalnych składników, dobrych dla zdrowia".

"Ale nie wierzę, że taka porcyjka dziennie całkowicie balansuje czyjeś hormony" – dodała.

Jeść czy nie jeść sałatkę marchewkową? Ekspertka wyjaśnia

Jedną z zalet spożywania sałatki marchewkowej ma być to, że przywraca równowagę hormonalną. Ekspertka jednak ostrzega, że jeśli ma się problemy związane z hormonami, to sałatka nie załatwi sprawy. Lepiej udać się do specjalisty, który przeprowadzi badania i wdroży odpowiednie leczenie. Marchew zawiera estrogen, który występuje naturalnie w organizmie. Tego hormonu nie można mieć ani za mało, ani za dużo, ponieważ odpowiada za regulację wielu procesów w organizmie. Nadmierne spożywanie marchewki może zatem nie wpłynąć korzystnie na zdrowie.

Tak naprawdę przepis na sałatkę marchewkową wypromował ponad dziesięć lat tematu amerykański biolog Raymond Peat. Jego zdaniem spożywanie tego surowego dania miało podkręcić metabolizm. Jak wyjaśniła eksperka Barnes, sałatka marchewkowa z dodatkiem octu jabłkowego nie może być jedynie podstawą odchudzania. Podkreśliła, że spadek masy ciała można osiągną dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej.