Tak podziękują ci jelita, jeśli będziesz spożywać ten owoc. Sprawdź, czy masz go w kuchni
Banany są najbardziej popularnym owocem tropikalnym na całym świecie. Mimo że spożywamy je często i chętnie, nie zdajemy sobie sprawy, ile skrywają w sobie właściwości odżywczych. Mówi się też, że mają wysoki indeks glikemiczny, ale to wszystko zależy od stopnia ich dojrzałości. Dlaczego zatem warto je jeść?
Zalet jedzenia bananów jest naprawdę dużo. Trudno się nie zgodzić, że są one bardzo wartościową, smaczną i prostą przekąską. Przede wszystkim banany są lekkostrawne, dodają energii oraz stanowią bogate źródło potasu, magnezu, fosforu, wapnia i sodu w diecie. Do tego obfitują jeszcze w cenne witaminy: A, B6, C, E i K. Co więcej, skórką od banana można wybielać zęby, jednak to nie może zastąpić szczotkowania.
Niedojrzałe banany - jeść czy nie jeść?
Banany występują w różnych kolorach – od zielonego, poprzez żółty aż do takich w brązowe cętki. Ma to bowiem związek ze stopniem dojrzałości owocu. W zależności od koloru skórki różnią się między sobą nie tylko walorami smakowymi, ale również właściwościami prozdrowotnymi. Na przykład żółte banany są o dużo słodsze niż zielone, ponieważ zawarta w nich skrobia zmienia się w glukozę i fruktozę. Z tego też względu osoby cierpiące na cukrzycę powinny uważać na te banany. Lepiej, żeby w ich diecie zagościły zielone banany, czyli te jeszcze nie do końca dojrzałe, bo mają niski indeks glikemiczny i pomagają regulować poziom cukru we krwi. Do tego na dłużej pozostawiają w żołądku uczucie sytości i dostarczają mniej kalorii.
Na łamach czasopisma "Nutrition Bulletin" w 2017 roku ukazała się informacja, że niedojrzałe banany są bogate w skrobię oporną, która odpowiedzialna jest za zwiększenia w jelitach produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych wzbogacających mikrobiom jelitowy. A to zapewnia wiele korzyści zdrowotnych.
Ten wniosek potwierdzają w swoich badaniach uczeni z Harvardu University. Według nich skrobia oporna zawarta, szczególnie w niedojrzałych bananach, wspomaga pracę jelit. Chodzi o to, że ten węglowodan, który odporny jest na działanie enzymów trawiennych, przechodzi do jelita grubego w niezmienionej formie. Przez to, że nie jest trawiony w jelicie cienkim, nie powoduje szkodliwych wahań cukru we krwi. Ta skrobia oporna staje się pokarmem (prebiotykiem) dla dobroczynnych bakterii z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacilusi, które bytują w jelitach. Procesy fermentacji skrobi opornej powodują również powstawanie między innymi krótko-łańcuchowych kwasów tłuszczowych, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie jelit i mają swój udział w zapobieganiu zaburzeniom trawienia.
Co kryją w sobie cętkowane i brązowe banany?
Jeśli na skórkach bananów widoczne są ciemne kropki, oznacza to, że są bardzo dojrzałe i słodkie. Dzięki zawartości wielu wyjątkowych witamin i minerałów pomagają regulować ciśnienie krwi i dostarczają porządnego zastrzyku energii. W ich składzie można znaleźć również substancję TNF, która może wspomagać leczenie nowotworów.
Natomiast brązowe banany są jeszcze bardziej dojrzałe niż banany z ciemnymi kropkami na skórce. Co prawda, ich wygląd nie zachęca do jedzenia, ale warto jednak się przemóc. Po pierwsze mają najsłodszy smak, a po drugie pozytywnie wpływają na pracę układu szkieletowego i mięśniowego oraz zmniejszają stres i niepokój.
Polecany artykuł: