Rabarbar może zawierać szkodliwe toksyny. Tę jego część wyrzuć do kosza
Sezon na rabarbar trwa już w najlepsze. To wyjątkowe warzywo może wyglądem nieco przypominać seler naciowy. Niektórzy uwielbiają je za charakterystyczny kwaskowaty posmak, a inni unikają go ze względu na łykowatą strukturę. Rabarbar uchodzi za prawdziwą bombę witaminową, ale warto wiedzieć, że nie jest jadalny… w całości. Tej jego części należy unikać, bo może być trująca.
Rabarbar kojarzy się najczęściej ze słodkimi przekąskami
Jeszcze niedawno rabarbar był niedocenionym warzywem. Na szczęście się to zmieniło i większość z nas wprowadziła go na stałe do jadłospisu. To warzywo obfituje w witaminy (A, C, E) i minerały (potas, magnez, sód, wapń), kwas foliowy i błonnik, dlatego warto korzystać z jego dobroci. Bez problemu można kupić go w sklepie i na targowisku.
Ze względu na wyjątkowy aromat, cierpki i kwaskowaty smak rabarbar jest najczęściej wykorzystywany do wypieków – świetnie równoważy słodycz ciast. Stanowi też składnik wielu pysznych i szalenie zdrowych przetworów np. soków, dżemów, kompotów, konfitur i nalewek. Tymczasem rabarbar można śmiało jeść na surowo z dodatkiem cukru lub miodu.
Tej części rabarbaru nie wolno jeść. Jest trująca
To warzywo, przypominające nieco seler naciowy, ma długie, włókniste łodygi barwy czerwonej oraz duże, ciemnozielone liście z wyraźnymi żyłkami. Jedynie jadalne są jego łodygi, ale liście warzywa należy wyrzucić do kosza ze względu na wysokie stężenie kwasu szczawiowego. 100 g liści rabarbaru zawiera aż 570-1900 mg szczawianu, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zbyt wysoki poziom szczawianu w organizmie może wywołać stan chorobowy, który charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem kwasu szczawiowego z moczem (tzw. hiperoksaluria). Może też dojść do odkładania się kryształków szczawianu wapnia w narządach, które stanowią jedną z najczęstszych przyczyn kamicy nerkowej.
Do zatrucia liśćmi rabarbaru dochodzi niezwykle rzadko. Po zjedzeniu tej części warzywa mogą wystąpić m.in. wymioty, nudności, biegunka, ból brzucha, ból gardła i problemy z przełykaniem. W niektórych przypadkach zatrucie liśćmi rabarbaru może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Organizm wtedy wysyła sygnały ostrzegawcze takie jak: drętwienie ciała, niewydolność nerek, drżenie mięśni i problemy z oddychaniem.
Grządki z rabarbarem w ogrodzie lub na działce najlepiej zabezpieczyć przed dziećmi i zwierzętami. Do tego warzywa powinny mieć ograniczony dostęp maluchy, ponieważ mogą sięgnąć po trujący liść i wziąć go do buzi. Również nie wolno podawać liści rabarbaru domowym zwierzętom np. gryzoniom.