Redukują stres, poprawiają potencję. Kiedyś jedliśmy je garściami

2024-02-09 12:24

Delikatne w smaku, słodkawe, uchodzą za niezastąpiony dodatek czekolad, pralin, tortów, batoników. Stop, najlepsze są bez dodatków, lukru, cukru, słodkiej czekolady. Marzysz o młodzieńczym wyglądzie? To przegryzaj do woli.

Redukują stres, poprawiają potencję. Kiedyś jedliśmy je garściami
Autor: Getty Images Redukują stres, poprawiają potencję. Kiedyś jedliśmy je garściami

Leszczynę spotkasz w niemal każdym lesie liściastym. Kto jednak ma jeszcze dziś pomysł, by ruszyć do lasu po orzechy laskowe, potem męczyć się z łupinką i wreszcie cieszyć się ich naturalnym smakiem? Nie trzeba tego robić, bez trudu kupisz je niemal wszędzie. Jeśli przeszkadza ci smak zewnętrznej brązowej otuliny, która czyni orzechy bardziej gorzkimi, spróbuj takie obrane również z niej. Co prawda sucha skórka na orzeszku zawiera sporo cennych substancji, ale także alergeny, natomiast słodkawe wnętrze też ma prozdrowotną moc.

Dlaczego warto jeść orzechy?

Orzechy laskowe - dla płodności i atrakcyjności

Wystarczy garść orzechów laskowych, by ze sporą nawiązką zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę E. Ta nazywaną jest witaminą młodości i seksapilu, a nie jest wcale łatwo dostępna w codziennej diecie. Warto o niej pamiętać i pilnować o jej źródła w jadłospisie.

Witamina E usuwa z organizmu wolne rodniki, pomaga przy produkcji spermy, chroni przed poronieniami. Sprawia, że skóra jest pełna brzasku i przyciąga uwagę płci przeciwnej.

Orzechy laskowe - dla urody

Dzięki orzechom laskowym poprawisz wygląd skóry nie tylko dzięki witaminie E. Jeśli odczuwasz nieprzyjemne skutki zimy i masz poszarzałą skórę, wysuszone włosy czy łamliwe paznokcie, daj im szansę zmienić ten stan na lepsze.

Obecne w orzechach witaminy z grupy B nadadzą włosom blasku, uchronią cię przed łamaniem paznokci, przyspieszą gojenie drobnych uszkodzeń naskórka, zapobiegną zajadom.

W laskowych pysznościach jest też trochę witaminy C, która reguluje produkcję kolagenu, niezbędnego do zachowania elastyczności i jędrności skóry. Znajdziesz też przyjazny skórze cynk, a także żelazo, potrzebne paniom zagrożonym niedokrwistością.

Żelazo z orzechów trudniej przyswoić niż z mięsa, ale na pewno nie zaszkodzą, zwłaszcza że witaminy z grupy B ułatwią "przyjęcie" żelaza także z innych produktów.

Orzechy laskowe - działanie przeciwstresowe i zastrzyk energii

Witaminy z grupy B to przede wszystkim wsparcie układu nerwowego. W parze z magnezem poprawiają pamięć i sprawne myślenie, dlatego zawsze sprawdzają się, gdy dopada zmęczenie psychiczne i stres.

Gdybyś zjadał dziennie pół kilo orzechów laskowych, twoje zapotrzebowanie na energię byłoby w pełni zaspokojone. Nie rób tak jednak - niech pozostaną one przegryzką.

Przy okazji warto wiedzieć, że wysoka zawartość kalorii w orzechach zwykle nie przekłada się na tycie. Naukowcy od lat się głowią, dlaczego to kalorie zwykle pochłaniamy niemal bezkarnie. Niestety, nie dotyczy osób z nadwagą i otyłością. Te muszą przy jedzeniu orzechów jednak trochę uważać.

Orzechy laskowe zawierają sporo błonnika: (ok. 9 g na 100 g), więc usprawniają przemianę materii. Może stąd ta kaloryczna bezkarność?