Redukują stres, zwalczają stany zapalne i chronią serce. Pamiętaj o codziennej porcji rodzynek
Mówi się, że Polaków można podzielić na dwie grupy, a mianowicie na tych, którzy sernik jedzą wyłącznie z rodzynkami i na tych, którzy je wydłubują. Bez względu jednak na upodobania warto zastanowić się co, poza smakiem oferują wysuszone owoce winogron. Przede wszystkim sprawdzamy, czy są zdrowe i na co zwrócić szczególną uwagę.
Główną zaletą rodzynek jest fakt, że świetnie komponują się zarówno z wytrawnymi jak i słodkimi potrawami. Poza tym mogą miesiącami leżeć w kuchennej szafce i z powodzeniem stanowić szybką przekąskę. Okazuje się jednak, że mają znacznie więcej zalet, ale pod pewnymi warunkami.
Czy warto jeść rodzynki? Właściwości zdrowotne
W 40 gramach rodzynek mieści się 120 kcal, 0 g tłuszczu, 32 g węglowodanów w tym 2 g błonnika i 26 g cukru, a także 1 g białka. Choć z pozoru to dosyć kaloryczna przekąska, to dietetycy dostrzegają w niej pewien potencjał. Są zdania, że warto sięgać po garść rodzynek przed planowanym treningiem.
Rodzynki są szybko trawionymi węglowodanami, co czyni je doskonałym źródłem energii przedtreningowej ze względu na ich naturalne cukry i węglowodany
- wyjaśniła Gianna Masi, CPT, RDN, certyfikowana trenerka personalna.
Kolejnym atutem rodzynek jest wysoka zawartość antyoksydantów, które nie tylko zwalczają stany zapalne, ale także redukują stres. Z badań opublikowanych na łamach Nutriens wynika, że obecność fenoli była powiązana z poprawą pracy układu sercowo-naczyniowego. Poza tym, spożywając rodzynki, przyczyniamy się do utrzymania optymalnego pH jamy ustanej. Dzieje się tak za sprawą przeciwbakteryjnych właściwości tych suszonych owoców.
Ze wspomnianych badań naukowców z University of Barcelona oraz Universidad de Concepción w Chile wynika, że już 80-90 g rodzynek dziennie wpływa korzystnie na pracę jelita grubego, rozwój mikrobioty czy jako potencjalne wsparcie organizmu w chorobie Alzheimera.
Ile rodzynek można jeść dziennie?
Rodzynki mają niski lub średni indeks glikemiczny, wiele zależy od rodzaju owoców, ale zakłada się, że IG wynosi 55. Ten umiarkowany wskaźnik oznacza, że po zjedzeniu dochodzi do nieco wolniejszego i stopniowego wzrostu poziomu cukru we krwi, aniżeli w przypadku przekąsek o wysokim indeksie glikemicznym, które powodują nagłe skoki cukru.
Nie oznacza to jednak, że każdy może z powodzeniem sięgać po rodzynki. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 powinny wcześniej zgłosić ten zamiar lekarzowi, lub skontaktować się ze swoim dietetykiem, który ustali, jaka porcja będzie bezpieczna dla zdrowia.
Optymalna porcja dla osoby zdrowej to 80 g dziennie, przekraczając 120 g, możemy przyczynić się do wzrostu masy ciała ze względu na wysoką kaloryczność przekąski.
Jak wybrać zdrowe rodzynki? Zwróć uwagę na 2 rzeczy
Choć rodzynki zdecydowanie wspierają nasz organizm, dostarczają cenny błonnik, a także witaminy z grupy B, witaminę K oraz miedź, forsor, magnez, cynk, bor, wapń czy żelazo, to musimy mieć się na baczności. Na rynku nie brakuje bakalii, które zostały poddane siarkowaniu.
Producenci wykorzystują tę technikę, aby przedłużyć ważność produktów oraz wpłynąć na ich wygląd. Wówczas zarówno suszone morele, rodzynki, jak i żurawina nie są tak ciemne, ale mają jasny odcień, który lepiej prezentuje się w sklepach.
Warto pamiętać, by nie kupować wyłącznie oczami, ale czytać etykietę. Jeżeli mamy taką możliwość, unikajmy rodzynek siarkowanych oraz tych z dodatkiem cukru czy słodzików. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór ekologicznego produktu oznaczonego certyfikatem jakości.