Woda źródlana i woda mineralna to nie to samo. Czym się różnią i która jest lepsza?
Woda - jak dobrać najlepszą do swoich potrzeb? Przy wyborze odpowiedniej wody należy wziąć pod uwagę swój stan zdrowia, bo niewłaściwa woda, zamiast pomagać, może szkodzić. W sklepach dostępne są różne wody mineralne, wysokozmineralizowane, wody stołowe, lecznicze i wody źródlane. Zobacz, czym różni się np. woda mineralna od źródlanej.
Spis treści
- Woda źródlana - najpopularniejszy rodzaj wód butelkowych
- Woda stołowa - najlepsza woda dla pracujących fizycznie
- Woda lecznicza - gdzie są złoża wód leczniczych?
- Mineralna, źródlana czy stołowa - czym różni się woda?
Wbrew pozorom, woda wodzie nierówna. Powszechnie wszystkie wody butelkowane uważa się za „mineralne”, ale wystarczy rzucić okiem na etykietę, by dostrzec, że na półce obok siebie stoją zarówno wody mineralne, jak i stołowe, źródlane, smakowe (choć te należy traktować jako napój), a nawet lecznicze. Różnią się zawartością składników mineralnych, ale także pochodzeniem i nasyceniem dwutlenkiem węgla.
Woda źródlana - najpopularniejszy rodzaj wód butelkowych
To najpopularniejszy rodzaj wód butelkowanych. Stanowią one ok. 75 proc. wszystkich dostępnych na rynku. Są najchętniej stosowane do codziennego spożycia. Mają jednak bardzo małą zawartość składników mineralnych (zazwyczaj 150–500 mg/l), przez co nie nadają się do uzupełniania niedoborów biopierwiastków.
Sprawdź też: Czy woda w kranie jest zdrowa?
Ze względu na niską mineralizację wody te polecane są m.in. osobom z nadciśnieniem (zawierają mało soli). Bez przeszkód można je podawać także niemowlętom. Nie powinny zaś sięgać po nie kobiety w ciąży, bo wypłukują cenne dla nich minerały.
Wody źródlane świetnie nadają się do przygotowywania posiłków, parzenia kawy czy herbaty. Bardzo dobrze rozpuszczają zawarte w pokarmach składniki odżywcze, czyniąc je łatwiej przyswajalnymi. Stanowią dobrą alternatywę dla wody wodociągowej. Często są dostępne w praktycznych, 5-litrowych pojemnikach.
Woda stołowa - najlepsza woda dla pracujących fizycznie
Jest wzbogacona w najbardziej potrzebne organizmowi składniki mineralne. Najczęściej jest to magnez, wapń, czasem także jod. Produkcja tego rodzaju wód polega na dodaniu do wody źródlanej wody bogatej w minerały albo soli mineralnych.
Ich właściwości są bardzo zbliżone do wód wysokozmineralizowanych (także zawierają ponad 1500 mg/l składników mineralnych). Również wskazania i przeciwwskazania do spożycia są podobne.
Wody stołowe doskonałe są dla osób pracujących fizycznie, uprawiających sporty i zestresowanych. Nie można podawać ich niemowlętom, ale mogą je pić dzieci w celu uzupełniania składników mineralnych, szczególnie w czasie zajęć ruchowych.
Woda lecznicza - gdzie są złoża wód leczniczych?
Wody klasyfikowane jako lecznicze zawierają bardzo dużą ilość składników mineralnych – od 2000 mg/l do nawet 24 000 mg/l – stąd każda z nich ma specyficzny smak i zapach.
W zależności od typu, wody lecznicze wpływają korzystnie na osoby z chorobą wrzodową, nieżytami żołądka, kamicą nerkową i wieloma innymi dolegliwościami. Ze względu na właściwości farmakologiczne można je pić tylko po konsultacji z lekarzem. W Polsce występują bogate złoża wód leczniczych. Wśród nich znajdują się np. Henryk, Zuber, Jan, Słotwinka, Franciszek, Józef czy Wielka Pieniawa.
Ponad 90 proc. butelkowanej wody zawiera plastik
Badania wykazały, że w ponad 90 proc. butelek z wodą pochodzących od znanych producentów znajdują się małe kawałki i włókna tworzyw sztucznych.
Naukowcy z State University of New York w Fredonii (USA) przebadali wodę z 259 butelek 11 marek, które pochodziły z 19 lokalizacji w 9 krajach, w tym z USA, Chin, Brazylii, Meksyku czy Tajlandii.
Najwięcej, bo aż w 54 proc. przypadków, zanieczyszczającym materiałem odnalezionym w wodzie z butelki był polipropylen. Wykorzystywany jest on między innymi do produkcji zakrętek.
Spośród 259 przebadanych butelek tylko 17 nie zawierało plastiku. Rekordowe 10 tys. cząstek na litr znaleziono natomiast w butelce Nestlé Pure Life. Badane marki to: Aqua (Danone), Aquafina (PepsiCo), Bisleri (Bisleri International), Dasani (Coca-Cola), Epura (PepsiCo), Evian (Danone), Gerolsteiner (Gerolsteiner Brunnen), Minalba (Grupo Edson Queiroz), Nestle´ Pure Life (Nestle´), San Pellegrino (Nestle´) oraz Wahaha (Hangzhou Wahaha Group).
Źródło: www.pap.pl, http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1338351,ponad-90-proc-butelkowanej-wody-zawiera-plastik.html
Mineralna, źródlana czy stołowa - czym różni się woda?
Wodę dzielimy na:
- mineralną
- źródlaną
- stołową
- wodę z kranu
Warto wybierać ją indywidualnie, w zależności od zapotrzebowania na konkretne składniki mineralne.
Polecany artykuł: