Rozpocznij dzień od filiżanki tego napoju. Postawi cię na nogi i naładuje baterie na cały dzień

2023-11-29 10:58

Picie kawy jest często pierwszą rzeczą, jaką robimy tuż po przebudzeniu. Potrzebujemy wypić filiżankę tzw. małej czarnej, by pobudzić nasz organizm do efektywnego działania. A może warto coś zmienić w tej porannej rutynie i nieco inaczej zacząć dzień? Można śmiało przygotować inny, prosty napój zamiast kawy, który ma przyjemny smak i aromat, wiele wyjątkowych właściwości, a do tego daje duży zastrzyk energii.

Rozpocznij dzień od filiżanki tego napoju. Postawi cię na nogi i naładuje baterie na cały dzień
Autor: Getty Images Rozpocznij dzień od filiżanki tego napoju. Postawi cię na nogi i naładuje baterie na cały dzień

Pij ten napój zamiast kawy tuż po przebudzeniu

Wypicie filiżanki "małej czarnej" to dla wielu z nas patent na pobudzenie z samego rana – rozgrzewa, pobudza i często zastępuje śniadanie. Okazuje się, że istnieje o wiele lepszy napój niż kawa. Też szybko postawi na nogi, doda energii i dostarczy organizmowi niezbędnych pierwiastków. Mowa tu o zielonej herbacie, która wykazuje działanie pobudzające i energetyzujące.

Sekret skuteczności tego napoju kryje się w niezwykle bogatym składzie. Liście zielonej herbaty zasobne są w naturalną substancję, zwaną teiną, która pod względem chemicznym identyczna jest z kofeiną. Co prawda, uwalnia się ona wolniej, ale przez to jej działanie pobudzające trwa dłużej niż w przypadku głównego, aktywnego składnika kawy.

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Zielona herbata i jej wyjątkowe właściwości

Poranny rytuał picia zielonej herbaty niesie za sobą wiele korzyści prozdrowotnych. Dzięki temu, że bogata jest w teinę, daje przysłowiowego "kopa", czyli energię i motywację do działania oraz niweluje uczucie zmęczenia i senności. Pobudza pracę neuronów, poprawia koncentrację i obniża poziom stresu. Z kolei za sprawą polifenoli wyróżnia się właściwościowi antyoksydacyjnymi.

Zielona herbata działa też przeciwstarzeniowo, wzmacnia odporność, hamuje infekcje oraz namnażanie się bakterii. A wynika to z tego, że w jej składzie znajdują się nieocenione składniki odżywcze, m.in. witaminy (A, B1, B2, C, K), mikroelementy (fluor, potas, wapń) oraz antyoksydanty. Ten napój sprzyja też w walce z dodatkowymi kilogramami.

Aby zachować skarby, jakie kryją się w zielonej herbacie, należy odpowiednio o nie zadbać. Jej liście należy zalać wodą o temperaturze ok. 70-80 stopni Celsjusza i odstawić pod przykryciem na 3-4 minuty. Można je parzyć nawet trzykrotnie.

Kto nie powinien pić zielonej herbaty? 

Zielona herbata zyskała miano jedno z najzdrowszych napojów na świecie. Mimo że ma tak wiele niezwykłych właściwości prozdrowotnych, nie każdy może ją włączyć do codziennego jadłospisu. Ze względu na działanie pobudzające wydzielanie soków trawiennych tego naparu powinny unikać osoby, które cierpią na choroby żołądka. Nie powinny pić go także osoby z jaskrą, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Picie tego zielonego napoju powinni ograniczyć seniorzy.