Rzepik pospolity - właściwości i zastosowanie

2020-10-14 17:15

Rzepik pospolity jest też nazywany ziołem wątrobowym, gdyż ma na nią zbawienny wpływ. Ale rzepik równie dobrze sprawdza się też w leczeniu przeziębienia, zapalenie gardła i jamy ustnej, a nawet biegunki i oparzeń skóry. Jakie jeszcze właściwości lecznicze ma rzepik i jak go stosować?

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria) jest powszechnie występującą w naszym kraju byliną łąkową, ale zdecydowanie niedocenianą. W dawnych czasach rzepikowi przypisywano magiczną moc i stosowano go jako panaceum na wszelkie choroby.

Rzepik można poznać po długich łodygach oblepionych pięknymi żółtymi kwiatami i ciemnozielonych, ząbkowanych liściach. Roślina ta dorasta do 150 cm i lubi dobrze nasłonecznione stanowiska. Ma przyjemny delikatny zapach i niestety gorzki smak.

Do celów leczniczych wykorzystuje się ziele rzepiku, czyli wysuszone górne pędy rośliny, które zbiera się w okresie letnim od czerwca do sierpnia, jeszcze przez zawiązaniem się owoców. Z ziela tego można zrobić napar, olejek oraz nalewkę, dodaje się go też do kosmetyków. 

Spis treści

  1. Rzepik pospolity - witaminy i składniki mineralne
  2. Rzepik pospolity - właściwości lecznicze
  3. Rzepik - jak go stosować?
  4. Rzepik pospolity - zastosowanie w kosmetyce
  5. Rzepik pospolity - przeciwwskazania

Rzepik pospolity - witaminy i składniki mineralne

Rzepik pospolity - właściwości lecznicze

Rzepik pospolity już od wieków był ceniony za działanie ściągające, ochronne, przeciwzapalne, antybakteryjne i rozkurczowe. W starożytności używano go nawet do leczenia ran po wężach.  

W naszej medycynie ludowej rzepik był głównie stosowany na schorzenia wątroby i układu trawiennego. Roślina ta ma jednak o wiele więcej prozdrowotnych właściwości:

Rzepik - jak go stosować?

Rzepik pospolity spożywa się najczęściej w postaci naparu, przy czym sposób jego przygotowania zależy od celu, w jakim go użyjemy:

  • napar z rzepiku do picia

1 łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i trzymaj pod przykryciem ok. 10 min. Taki napar można pić trzy razy dziennie.

  • napar z rzepiku do płukania gardła

4 łyżki ziela zalej 2 szklankami ciepłej wody i gotuj 10 minut, nie dopuszczając do wrzenia. Napar odstaw na 15 minut, przecedź i płucz nim gardło, gdy nadal będzie ciepły.

  • napar z rzepiku do okładów zewnętrznych

2 łyżki ziela zalej 2 szklankami wrzątku, odstaw pod przykryciem na 10 minut. Następnie przecedź, dodaj 5 kropli olejku rozmarynowego. W mocno ciepłym naparze zamocz duży kawałek gazy, odciśnij. Na 10 minut połóż gazę na szyi, tak by leżała na migdałkach, i owiń szyję ręcznikiem.

Rzepik pospolity - zastosowanie w kosmetyce

Naukowcy udowodnili, że napar z rzepiku w połączeniu z etanolem ma jeszcze lepsze właściwości oczyszczające i ściągające, dlatego zioło to jest chętnie dodawane do wszelkiego rodzaju toników, maseczek i kremów. Takie preparaty są szczególnie polecane osobom o skórze tłustej i rozszerzonych porach.  

Rzepik pospolity - przeciwwskazania

Naparu z rzepiku pospolitego nie powinny pić kobiety w ciąży i w okresie laktacji, osoby skłonne do alergii, a także osoby z ciężkimi zaburzeniami układu trawiennego. 

Czytaj też:

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda