Są zbawienne dla jelit, obniżają ciśnienie i łagodzą stan zapalny. Wystarczy jedna porcja dziennie

2023-01-23 14:22

Są źródłem wielu bogactw, mających zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Zdaniem ekspertów, można po nie sięgać nawet codziennie. Dla tych, którzy nie przepadają za ich smakiem mamy dobre wieści - są proste sposoby, aby "przemycić" je do codziennej diety. Jakie korzyści można dostrzec, jedząc te warzywa codziennie?

Są zbawienne dla jelit, obniżają ciśnienie i łagodzą stan zapalny. Wystarczy jedna porcja dziennie
Autor: Getty Images Są zbawienne dla jelit, obniżają ciśnienie i łagodzą stan zapalny. Wystarczy jedna porcja dziennie

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Za włączeniem buraków do codziennej diety przemawia wiele prozdrowotnych korzyści. Są bogate w potas, azotany, błonnik i przeciwutleniacze. Jeśli nie przepadasz za smakiem buraków, nic straconego - w połączeniu z innymi składnikami mogą stać się naprawdę znośne.

Beszamel - Buraki

Buraki obniżają ciśnienie krwi

Buraki ze względu na zawartość potasu i azotanów są szczególnie skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi. Azotany są również znane z rozszerzania naczyń krwionośnych, co oznacza, że ​​nasze serca nie muszą tak ciężko pracować, aby zapewnić prawidłowe krążenie krwi.

Shannon Western, dietetyczka wyjaśnia w rozmowie z redakcją EatThis!, w jaki sposób buraki poprawiają ciśnienie krwi.

- Stwierdzono, że buraki obniżają ciśnienie krwi, szczególnie u osób pijących sok z buraków (...) Wpływ soku z buraków na ciśnienie krwi utrzymuje się do trzech miesięcy od momentu zaprzestania jego picia. Sok z buraków pozwala po prostu spożyć więcej buraków w jednej porcji.

Są doskonałym wsparciem dla zdrowia jelit

Buraki zawierają specyficzne włókna, które odżywiają mikrobiom i działają jak prebiotyki zwiększające ilość i różnorodność "dobrych bakterii" w organizmie. 

Anya Rosen, ekspertka z zakresu medycyny funkcjonalnej zachęca do codziennego spożywania buraków. - Buraki są niesamowite dla zdrowia jelit. Zawierają związki, takie jak pektyny i pektynowe oligosacharydy, które - jak wykazano - są korzystne dla mikroflory jelitowej, co oznacza, że ​​odżywiają „dobre” bakterie. 

Dzięki zawartości betalainy i związków fenolowych, mogą pomagać w zmniejszeniu stanów zapalnych, a także wzmocnić barierę jelitową.

Buraki wspierają detoksykację organizmu i łagodzą stany zapalne

Wraz z pożywieniem do naszego organizmu trafiają tysiące szkodliwych związków i substancji, których nagromadzenie się może być niezwykle szkodliwe. Wątroba może usunąć te szkodliwe substancje, aby nie zostały wchłonięte przez organizm. Buraki doskonale wspierają jej pracę, dzięki zawartości betalainy. Z kolei betlaina zwiększa produkcję glutationu, który jest enzymem naturalnie wspomagającym detoksykację wątroby.

Ponadto, buraki zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, które pomagają neutralizować potencjalnie szkodliwe komórki (również komórki nowotworowe), a także w naturalny sposób eliminują lub łagodzą stany zapalne. 

Jak przemycić buraki do diety?

Jeśli smak buraków nie przypadł ci do gustu, możesz dodać je w mniejszych ilościach do różnego rodzaju potraw. Buraki nadadzą pięknego koloru zdrowym sokim i koktajlom, a także będą doskonale komponowały się ze składnikami sałatek. 

Nie musisz od razu zjadać całych buraków, aby poczuć różnicę w samopoczuciu. Na początek możesz zacząć od niewielkich porcji, gdzie smak innych dodatków zwycięży nad tym buraczanym.