Są zbawienne dla jelit, obniżają ciśnienie i łagodzą stan zapalny. Wystarczy jedna porcja dziennie
Są źródłem wielu bogactw, mających zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Zdaniem ekspertów, można po nie sięgać nawet codziennie. Dla tych, którzy nie przepadają za ich smakiem mamy dobre wieści - są proste sposoby, aby "przemycić" je do codziennej diety. Jakie korzyści można dostrzec, jedząc te warzywa codziennie?
Jedni je kochają, inni nienawidzą. Za włączeniem buraków do codziennej diety przemawia wiele prozdrowotnych korzyści. Są bogate w potas, azotany, błonnik i przeciwutleniacze. Jeśli nie przepadasz za smakiem buraków, nic straconego - w połączeniu z innymi składnikami mogą stać się naprawdę znośne.
Buraki obniżają ciśnienie krwi
Buraki ze względu na zawartość potasu i azotanów są szczególnie skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi. Azotany są również znane z rozszerzania naczyń krwionośnych, co oznacza, że nasze serca nie muszą tak ciężko pracować, aby zapewnić prawidłowe krążenie krwi.
Shannon Western, dietetyczka wyjaśnia w rozmowie z redakcją EatThis!, w jaki sposób buraki poprawiają ciśnienie krwi.
- Stwierdzono, że buraki obniżają ciśnienie krwi, szczególnie u osób pijących sok z buraków (...) Wpływ soku z buraków na ciśnienie krwi utrzymuje się do trzech miesięcy od momentu zaprzestania jego picia. Sok z buraków pozwala po prostu spożyć więcej buraków w jednej porcji.
Są doskonałym wsparciem dla zdrowia jelit
Buraki zawierają specyficzne włókna, które odżywiają mikrobiom i działają jak prebiotyki zwiększające ilość i różnorodność "dobrych bakterii" w organizmie.
Anya Rosen, ekspertka z zakresu medycyny funkcjonalnej zachęca do codziennego spożywania buraków. - Buraki są niesamowite dla zdrowia jelit. Zawierają związki, takie jak pektyny i pektynowe oligosacharydy, które - jak wykazano - są korzystne dla mikroflory jelitowej, co oznacza, że odżywiają „dobre” bakterie.
Dzięki zawartości betalainy i związków fenolowych, mogą pomagać w zmniejszeniu stanów zapalnych, a także wzmocnić barierę jelitową.
Buraki wspierają detoksykację organizmu i łagodzą stany zapalne
Wraz z pożywieniem do naszego organizmu trafiają tysiące szkodliwych związków i substancji, których nagromadzenie się może być niezwykle szkodliwe. Wątroba może usunąć te szkodliwe substancje, aby nie zostały wchłonięte przez organizm. Buraki doskonale wspierają jej pracę, dzięki zawartości betalainy. Z kolei betlaina zwiększa produkcję glutationu, który jest enzymem naturalnie wspomagającym detoksykację wątroby.
Ponadto, buraki zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, które pomagają neutralizować potencjalnie szkodliwe komórki (również komórki nowotworowe), a także w naturalny sposób eliminują lub łagodzą stany zapalne.
Jak przemycić buraki do diety?
Jeśli smak buraków nie przypadł ci do gustu, możesz dodać je w mniejszych ilościach do różnego rodzaju potraw. Buraki nadadzą pięknego koloru zdrowym sokim i koktajlom, a także będą doskonale komponowały się ze składnikami sałatek.
Nie musisz od razu zjadać całych buraków, aby poczuć różnicę w samopoczuciu. Na początek możesz zacząć od niewielkich porcji, gdzie smak innych dodatków zwycięży nad tym buraczanym.