Słodzone napoje gorsze od słodyczy? Naukowcy przeprowadzili badanie
Cukier jest obecny w wielu produktach spożywczych. Okazuje się jednak, że to nie słodkie przekąski, a napoje słodzone mogą zwiększać ryzyko chorób układu krążenia - tak wykazały nowe badania. To właśnie te napoje powodują wzrost poziomu cukru we krwi i insulinooporność.
Nie jest żadną nowością fakt, że spożywanie dużej ilości cukru może być szkodliwe dla zdrowia. Jednak jak wskazują najnowsze badania, wcale niekoniecznie chodzi o ilość spożywanego cukru, a raczej o jego pochodzenie i częstość spożywania.
Czy cukier zawsze jest zły? Badacze postanowili to sprawdzić
W czasopiśmie Frontiers in Public Health 9 grudnia opublikowane zostały badania, które wskazuję, że spożywanie zbyt dużej ilości dodanego cukru może zwiększyć ryzyko wystąpienia tętniaka czy udaru mózgu.
Co ciekawe jednak spożywanie niewielkiej ilości słodkich przekąsek wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych. Z drugiej jednak strony, według opublikowanego badania, spożywanie napojów słodzonych wiąże się z większym ryzykiem nie tylko udaru mózgu, ale również niewydolności serca i migotania przedsionków.
W celu przeprowadzenia badania, naukowcy przeanalizowali dane z dwóch dużych badań ze Szwecji. Chcieli dowiedzieć się, jak zmieniała się dieta uczestników. W tym celu wykorzystane zostały kwestionariusze dotyczące diety z badań prowadzonych w 1997 i 2009 roku.
Słodkie napoje gorsze od słodyczy? Nowe badanie wyjaśnia
Naukowcy na początku musieli upewnić się, że oba zestawy spełniają dokładnie te same warunki włączenia i wykluczenia niezależnych czynników. Skończyło się na tym, że w badaniu udział wzięło 70 tysięcy uczestników.
Naukowcy podzielili spożycie cukrów przez uczestników na trzy kategorie: słodkie dodatki, słodycze i słodzone napoje. Dzięki temu udało im się zidentyfikować aż siedem chorób układu sercowo-naczyniowego. W tym wymienione zostało: migotanie przedsionków, tętniaki aorty, zwężenie aorty, udar niedokrwienny, udar krwotoczny, zawał i niewydolność serca.
W przypadku uczestników, u których zdiagnozowano jedną z tych chorób, byli oni monitorowani do śmierci lub do zakończenia w 2019 roku okresu obserwacji. Jak można się dowiedzieć z 70 tysięcy uczestników, aż u niemal 26 tysięcy udało się zdiagnozować chorobę układu krążenia.
Stwierdzili oni, że napoje słodzone mają o wiele gorszy wpływ na zdrowie. Zwiększają ryzyko wystąpienia tętniaka aorty, migotania przedsionków, niewydolności serca czy udaru niedokrwiennego.
Co więcej, według badaczy okazjonalne spożywanie słodkich przysmaków dawało lepsze rezultaty niż ich całkowity brak. Tego efektu jednak nie potrafili wytłumaczyć. Podsumowują jednak, że niekoniecznie ekstremalnie niskie spożycie cukru może korzystnie wpływać na zdrowie układu sercowo+naczyniowego.