Sok z buraka - właściwości odżywcze. Jak pić sok z buraka?

2019-06-19 12:04

Sok z buraka czerwonego, surowego lub kiszonego ma liczne właściwości i wartości odżywcze, dlatego warto go pić. Sok z buraka to sprawdzony sposób na kaszel i odchudzanie. Pomoże także przy anemii oraz złagodzi objawy kaca. Jakie jeszcze działanie prozdrowotne ma sok z buraka? Jak pić sok z buraka? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Sok z buraka - właściwości odżywcze. Jak pić sok z buraka?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Sok z buraka - jak pić?
  2. Sok z buraka - właściwości zdrowotne
  3. Sok z buraka - wartości odżywcze, kalorie (w 100 g)
  4. Sok z buraka - przeciwwskazania
  5. Sok z buraka - ile ma kalorii (w 1 szklance: 220 ml)
  6. Sok z buraka - zastosowanie w kuchni
  7. Sok z buraka - jak kupić ten dobrej jakości?
  8. Domowy sok z buraka

Sok z buraka to sok, którego właściwości i wartości odżywcze odkryto dopiero w XIX w. Wtedy powszechne stały się dania z buraków, w tym między innymi sok z buraka, który początkowo dodawano do wina, by nadać mu barwę. 

Sok z buraka uzyskuje się przez wyciśnięcie go z surowego lub kiszonego czerwonego buraka. Na skalę przemysłową soki z buraka produkuje się z zagęszczonego soku z buraka lub przecierów z buraka.

Sok z buraka - jak pić?

Sok z buraka charakteryzuje się ziemistym smakiem. Można go zneutralizować, dodając sok z selera, jabłka, marchewki i pomarańczy oraz imbir. Sok z buraka można wzbogacić, dodają przyprawy, takie jak sól, pieprz, koperek i natkę pietruszki.

Sok z buraka - właściwości zdrowotne

  • obniża ciśnienie krwi, wpływa zarówno na skurczowe jak i rozkurczowe ciśnienie krwi. Te właściwości soku z buraka wynikają z obecności naturalnych azotanów, które w organizmie są konwertowane do tlenku azotu
  • dzięki obecności azotanów może mieć także korzystny wpływ na opóźnienie lub zapobieganie demencji. Przypuszcza się, że azotany zwiększają przepływ krwi w płatach czołowych mózgu
  • dzięki obecności betalain ma właściwości przeciwutleniające, zmiata wolne rodniki
  • dzięki niewielkiej ilości kalorii i wysokiej zawartości składników odżywczych sok z buraka świetnie sprawdzi się w diecie osób odchudzających się

Pozytywy wpływ soku z buraka na zdrowie wynika z wysokiej zawartości żelaza, potasu, miedzi i kwasu foliowego. Ponadto sok z buraka jest źródłem przeciwutleniaczy - betalain.

  • obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz chorób serca
  • ma właściwości przeciwzapalne, pomaga zwalczać stany zapalne w organizmie
  • dzięki zawartości witaminy C przyspiesza gojenie się ran oraz bierze udział w tworzeniu kolagenu warunkującego jędrność skóry
  • dzięki zawartości żelaza zapobiega niedokrwistości
  • chroni wątrobę przed działaniem toksyn
Warto wiedzieć

Sok z buraka - wartości odżywcze, kalorie (w 100 g)

Wartość kaloryczna - 34,0 kcalBiałko - 0,8 gTłuszcze - 0,2 g

- kwasy tłuszczowe nasycone - 0,02 g- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 0,01 g- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,06 g

Węglowodany - 7,6 gBłonnik - 0,5 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Fosfor - 13,0 mg (2%)Potas - 253,0 mg (7%)Sód - 45,0 mg (3%)Wapń - 27,0 mg (3%)Żelazo - 1,1 mg (11%)Magnez - 12,0 mg (3%)Cynk - 0,4 mg (4%)Miedź - 0,07 mg (8%)

Witaminy

Witamina B1 - 0,022 mg (2%)Witamina B2 - 0,039 mg (3%)Niacyna - 0,31 mg (2%)Witamina B6 - 0,04 mg (3%)Foliany - 36,6 µg (9%)Witamina C - 6,9 mg (8%)Witamina A - 9,0 µg (2%)Witamina E - 0,16 mg (2%)

Wartość odżywcza USDA, % dziennego zalecanego spożycia: Normy Żywienia, Nowelizacja IŻŻ, 2017

Beszamel - Buraki

Sok z buraka - przeciwwskazania

Osoby z problemami zdrowotnymi i biorące leki (między innymi osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze) powinny skonsultować się z lekarzem, jeśli chcą spożywać sok z buraka regularnie.

Sok z buraka jest bogaty w szczawiany, dlatego powinny go unikać osoby z kamicą nerkową lub mające skłonności do wytrącania kamieni nerkowych z kamicą w wywiadzie. Szczawiany są też niebezpieczne dla osób z dną moczanową.

Sok z buraka ostrożnie powinny spożywać osoby z niskim ciśnieniem krwi - regularne picie soku może prowadzić do niedociśnienia.

Po spożyciu soku z buraka może pojawiać się burakuria- zmiana koloru moczu na czerwony. Efekt ten ustępuje po odstawieniu soku z buraka i nie jest niebezpieczny.

CZYTAJ TEŻ:

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Warto wiedzieć

Sok z buraka na raka?

W internecie można znaleźć informację, że sokiem z buraka można wyleczyć raka. Tę metodę poleca wielu znachorów. Jeden z nich zaleca 42-dniową głodówkę i picie specjalnego soku warzywnego, którego podstawą jest burak, oraz herbaty. Podczas kuracji unikać przebywania na szlaku żył wodnych, by nie narażać się na negatywne promieniowanie.

Rzeczywiście, sok z buraka jest bardzo zdrowy, ale niech nikt nie wierzy, że pijąc go, może pokonać nowotwór. Wiara w to może doprowadzić do rozwoju nowotworu, co zmniejsza szanse na wyleczenie.

Warto wiedzieć

Sok z buraka - ile ma kalorii (w 1 szklance: 220 ml)

Wartość kaloryczna - 75,0 kcalBiałko - 1,76 gTłuszcze - 0,44 g

- kwasy tłuszczowe nasycone - 0,044 g- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 0,022 g- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,132 g

Węglowodany - 16,72 gBłonnik - 1,1 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Fosfor - 28,6 mg (4%)Potas - 556,6 mg (15%)Sód - 99,0 mg (7%)Wapń - 59,4 mg (7%)Żelazo - 2,4 mg (24%)Magnez - 26,4 mg (7%)Cynk - 0,88 mg (9%)Miedź - 0,154 mg (18%)

Witaminy

Witamina B1 - 0,048mg (4%)Witamina B2 - 0,086 mg (7%)Niacyna - 0,68 mg (4%)Witamina B6 - 0,09 mg (7%)Foliany - 80,5 µg (20%)Witamina C - 15,2 mg (18%)Witamina A - 19,8 µg (4%)Witamina E - 0,35 mg (4%)

Wartość odżywcza USDA, % dziennego zalecanego spożycia: Normy Żywienia, Nowelizacja IŻŻ, 2017

Sok z buraka - zastosowanie w kuchni

Sok z buraka najczęściej znajduje zastosowanie jako napój. Może by spożywany w formie drugiego śniadania i podwieczorku. Ponadto sok z buraka jest używany jako barwnik, w tym barwnik spożywczy i barwnik do włosów.

CZYTAJ TEŻ:

Warto wiedzieć

Sok z buraka - jak kupić ten dobrej jakości?

Sok z buraka dobrej jakości można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz działach ze zdrową żywnością w supermarketach. Najlepiej wybierać soki jednodniowe, które najczęściej są produkowane ze świeżych buraków. Do produkcji soków pasteryzowanych używa się zagęszczonego soku z buraka lub przecieru.

Warto też zwrócić uwagę na źródło pochodzenia buraków wykorzystywanych do produkcji soku (najlepiej gdyby pochodziły z ekologicznych upraw) oraz na skład soku podany na etykiecie (przygotowany z buraków, bez dodatku cukru i konserwantów).

Domowy sok z buraka

Sok z buraka najłatwiej przygotować wykorzystując sokowirówkę lub wyciskarkę wieloobrotową. Surowe buraki należy umyć, pokroić na kawałki i wycisnąć sok.

Innym sposobem jest dodanie do pokrojonego, obranego buraka cukru i pozostawienie na 24 godziny. Po tym czasie buraki puszczą sok, który należy przecedzić. Sok z buraka można też przygotować przez zmiksowanie buraków z dodatkiem wody w kielichu miksera i odsączenie soku z powstałej masy.

Sok z buraka można doprawić solą, pieprzem, sokiem z cytryny, natką pietruszki, koperkiem lub dodać marchewkę, jabłko, pomarańczę, imbir.

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie
O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.