Ta dieta może hamować zwłóknienie wątroby. Zajada się nią "naród stulatków"
Ta dieta jest znana na całym świecie i w ostatnim czasie bardzo zyskała na popularności. Jest niskokaloryczna, beztłuszczowa i nie zawiera cukru. Jak dowodzą najnowsze badania, może spowolnić nawet proces włóknienia wątroby w niealkoholowej chorobie stłuszczeniowej wątroby.
Mowa tu o japońskiej diecie, która uchodzi za jeden z najzdrowszych jadłospisów na świecie. Zyskała nawet uznanie poprzez wpis na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obfituje m.in. w ryż gotowany na parze, ryby, tofu, wodorosty, gotowane lub marynowane owoce i warzywa. Uboga jest w dodatki cukru i tłuszczu. Jej stosowanie może sprzyjać odchudzaniu, ale nie tylko.
Japońska dieta a rozwój NAFLD
Z najnowszych doniesień naukowych, opublikowanych na łamach "Nutrients", wynika, że dieta japońska może być niezwykle ważna w niealkoholowej chorobie stłuszczeniowej wątroby (NAFLD). Zespół badaczy pod kierownictwem prof. Yoshinari Matsumoto i dr Hideki Fujii z Osaka Metropolitan University sprawdził, czy istnieje związek między posiłkami zgodnymi z zasadami diety japońskiej a masą mięśniową i postępem włóknienia wątroby.
Obserwacja objęła 136 pacjentów, którzy przebywali na hospitalizacji w szpitalu Osaka Metropolitan University Hospital. Wykryto u nich niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (w skrócie: NAFLD), która obecnie jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby. Do jej rozwoju przyczyniają się inne czynniki (np. zaburzenia metaboliczne) niż spożywanie alkoholu, przyjmowanie leków lub choroby genetyczne.
Przypadłość jest bardzo podstępna, ponieważ zwykle nie daje żadnych objawów albo są one bardzo nieoczywiste. Może ona zwiększyć ryzyko przedwczesnej miażdżycy i śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Przyczyną włóknienia wątroby jest długotrwałe działanie czynników, które uszkadzają komórki wątrobowe lub przewlekłe zapalenie. Proces ten polega na stopniowym zastępowaniu uszkodzonych komórek włóknistym białkiem tzw. kolagenem. W efekcie tworzy się tkanka bliznowata, a z biegiem czasu może dojść do marskości wątroby tzw. poważnego stanu, którego powikłania mogą zagrażać życiu.
Odkryto kolejną zaletę diety japońskiej
Naukowcy odkryli, że dieta japońska może hamować zwłóknienie wątroby. U osób, które spożywały znacznie więcej produktów sojowych, owoców morza i wodorostów, miały mniejszy stopień progresji włóknienia wątroby. Badaczom udało się też ustalić, że uczestnicy z większym spożyciem soi mieli większą masę mięśniową, a co za tym idzie, niższy stopień progresji włóknienia wątroby.
Jak stwierdził kierownik tej analizy, prof. Matsumoto, "dieta japońska może być skuteczna w leczeniu dietetycznym pacjentów zmagających się z NAFLD". Wyraził też nadzieję, że na podstawie wyników kolejnych badań interwencyjnych będą mogli opracować konkretne zasady diety dla tych pacjentów.
Polecany artykuł: