Takie śniadanie to "przepis na cukrzycę". Naukowcy ostrzegają też przed kolacją

2024-03-04 12:14

Cukrzyca typu 2 to choroba, na którą można sobie "zapracować", głównie przez nieprawidłową dietę oraz niezdrowy tryb życia. Niewłaściwe postępowanie, jeśli chodzi o śniadanie, to może być "przepis na cukrzycę". Sprawdź, jakich śniadań unikać.

Takie śniadanie to przepis na cukrzycę. Naukowcy ostrzegają też przed kolacją
Autor: Getty Images Takie śniadanie to "przepis na cukrzycę". Naukowcy ostrzegają też przed kolacją

Późne śniadanie sprzyja cukrzycy

Naukowe analizy trybu życia i żywienia wskazują, że śniadanie spożywane o niewłaściwej porze, może znacząco przekładać się na zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Jak zauważono, podobna zasada obowiązuje w przypadku kolacji. Jakie pory jedzenia śniadań są zdrowe, a jakie wręcz przeciwnie?

Mellina - Figurski o cukrzycy

Badania, opublikowane na łamach International Journal of Epidemiology, nie pozostawiają złudzeń. To późne śniadanie może sprzyjać zwiększonemu ryzyku cukrzycy typu 2. Różnica jest niebagatelna, bo ryzyko wzrasta aż o 2/3. Pora spożywania posiłku ma znaczenie większe, niż dotychczas sądzono.

Naukowcy z Barcelona ISGlobal (Institute for Global Health) ustalili, że osoby, które miały w zwyczaju jeść śniadania o godz. 9, miały o 59 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, w porównaniu do osób, które o godz. 8 już są po śniadaniu.

Badania potwierdzają: pora śniadania wpływa na zdrowie

W badaniu przyjrzano się 103 312 dorosłym osobom z Francji. 79 proc. z nich to kobiety. Osoby uczestniczące w badaniu miały za zadanie zapisywać pory i składy posiłków przez trzy dni. Następnie porównano dane z siedmiu lat obserwacji. Jak ustalono, u 963 osób rozpoznano cukrzycę typu 2, której w momencie rozpoczynania badań jeszcze nie zdiagnozowano.

Analogiczną do śniadań zależność ustalono, jeśli chodzi o kolacje: osoby jedzące ostatni posiłek po 22, dodatkowo zwiększały ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Ustalono przy tym, że takie oddziaływanie na organizm miała każda późna kolacja i późne śniadanie, niezależnie od zawartości talerza. Stwierdzono natomiast, że dłuższy dobowy post jest korzystny, w sytuacji jedzenia śniadania przed 8. i jednocześnie sięgania po wczesną kolację, tj. przed godz. 19.

Autorzy badania są zgoni: "Pomijanie śniadania zwiększa ryzyko"

Jak wyjaśniła autorka badania, dr Anna Palomar-Cros z Barcelona ISGlobal, "czas posiłków odgrywa kluczową rolę w regulacji rytmów okołodobowych oraz kontroli poziomu glukozy i lipidów, ale niewiele badań dotyczyło związku między czasem posiłków lub postem a cukrzycą typu 2".

Z biologicznego punktu widzenia ma to sens, ponieważ wiadomo, że pomijanie śniadania wpływa na kontrolę glukozy i lipidów, a także poziom insuliny. Jest to zgodne z innymi badaniami, w których stwierdzono, że pomijanie śniadania zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 – podkreśliła dr Anna Palomar-Cros.

Prof. Manolis Kogevinas, współautor badania, dodał: Nasze wyniki sugerują, że pierwszy posiłek przed 8.00 rano i ostatni posiłek przed 19.00 mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania cukrzycy typu 2.

Oprócz pór posiłków, ryzyko cukrzycy typu 2 można zmniejszyć, poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, właściwy dobór składników jedzenia oraz rezygnację z palenia tytoniu i picia alkoholu.