Te 4 produkty odmładzają mózg. Neurolog: włącz je do swojej diety

2023-05-02 13:10

Mózg zmienia się wraz z wiekiem. Z upływem lat pojawiają się zaburzenia funkcji poznawczych. To naturalne. Jak spowolnić proces starzenia się mózgu? Neurolog zaleca, aby włączyć do diety te cztery produkty.

Łosoś z sałatką ze szpinaku i borówkami
Autor: GettyImages Ryby odmładzają mózg. Neurolo radzi: włącz je do swojej diety

Zaburzenia funkcji poznawczych to między innymi problemy z pamięcią i uwagą, a także nieprawidłowe wrażenia związane z narządami zmysłów. Mogą one wpłynąć na umiejętność planowania i rozwiązywania problemów oraz zdolność rozumienia złożonych pojęć. 

Niewielkie zmiany poznawcze są ogólnie uważane za normalny aspekt starzenia się. W takiej sytuacji kluczową rolę odgrywa dieta, która może mieć wpływ na spowolnienie procesu starzenia się mózgu.  

Poradnik Zdrowie - Demencja

O tym, które produkty mogą pomóc zahamować proces zmian zachodzących w mózgu wraz z wiekiem i opowiedział dr Kiran F. Rajneesh w rozmowie z redakcją “EatThis”. 

Te produkty wspierają zdrowie mózgu 

Jeśli chcesz wzmocnić zdrowie swojego mózgu, bez wątpienia powinieneś rozważyć włączenie do swojej codziennej diety większej ilości ryb. Sprawdzą się tu szczególnie ryby tłuste. 

“Dwie porcje ryb tygodniowo są świetne dla zdrowia mózgu, ponieważ kwasy tłuszczowe omega są pomocne w odbudowie mieliny, [inaczej zwanej] izolacją wokół mózgu” – wyjawił dr Rajneesh. 

Co ciekawe, potwierdzają to badania naukowe. Jeden z raportów z 2020 r., opublikowany w “Frontiers in Aging Neuroscience” wykazał, że jedzenie ryb może z czasem poprawić pamięć i ogólne funkcje poznawcze u zdrowych osób.

Garść orzechów włoskich dziennie powinna stać się twoim regularnym nawykiem. Jedno z badań przeprowadzonych przez “Advances in Nutrition” wykazało, że studenci w wieku 18-25 lat, którzy codziennie spożywali 60 gramów orzechów włoskich, mieli lepsze zdolności poznawcze i krytyczne myślenie niż ci, którzy nie jedli orzechów włoskich.

Dr Rajneesh wspomniał również o tym, jak ważne jest codzienne spożywanie świeżych owoców i warzyw. Wiele z nich zawiera witaminę C, a także przeciwutleniacze, które są pomocne w naprawie tkanki mózgowej i błon komórkowych.

Ponadto szczególnie zaleca dodawanie jagód do diety, ponieważ „zawierają one mikroelementy, makroelementy i mnóstwo przeciwutleniaczy, które są pomocne w naprawie i przywracaniu funkcji mózgu”.

Kolejny punkt na liście to kurkuma.

„Wiadomo, że aktywny składnik kurkumy (kurkumina) działa przeciwstarzeniowo, przeciwnowotworowo i pomaga w utrzymaniu pamięci” – mówi dr Rajneesh.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich może doświadczać znaczących zmian poznawczych, najlepszym działaniem, jakie możesz podjąć, jest rozmowa z lekarzem.