Najlepsze na pamięć i koncentrację. Codziennie zjedz łyżeczkę tych ziaren
Codzienne wybory żywieniowe mają duże znaczenie dla całego organizmu. Mózg nie jest wyjątkiem. Dlatego, aby działał sprawnie i przyswajał sporą dawkę nowych informacji, potrzebuje wartościowych składników. Najczęściej mówimy o orzechach, ale tym razem skupimy się na nasionach chia. Wyniki badań podkreślają ich skuteczność nie tylko w procesie zapamiętywania.
Dieta dobra na mózg to taka, w której nie brakuje witamin i minerałów. Rodzaj wybranej żywności uruchamia setki mechanizmów ściśle związanych z intelektualnymi funkcjami mózgu. Poszczególne składniki żywności stymulują produkcję i pracę neuroprzekaźników, stąd warto przeanalizować menu nie tylko przed ważnym egzaminem.
Jak pić na pamięć i koncentrację? Wystarczy niewiele
Neuroprzekaźniki odgrywają bardzo ważną rolę w procesach zapamiętywania i przypominania sobie znanych już treści. Tego typu substancje chemiczne odpowiadają za przesyłanie sygnałów między komórkami nerwowymi a neuronami. Bez takich impulsów niemożliwe jest sprawne myślenie, zapamiętywanie i przyswajanie nowych informacji.
Ciekawą kwestią jest to, że mózg zużywa nawet do 25 procent naszej energii, żywi się glukozą i tlenem, ale to nie oznacza, że jedzenie cukru usprawnia jego pracę. Mózg potrzebuje węglowodanów złożonych, to w nich cukier uwalnia się stopniowo, dzięki czemu organizm może go spożytkować zgodnie z danymi potrzebami.
Podczas intensywnego wysiłku umysłowego warto sięgnąć nie tylko po orzechy, soczewicę czy soję. Świetnym pokarmem dla mózgu są również nasiona chia. Naukowcy określają je mianem super foods właśnie w kontekście wsparcia pracy mózgu.
Dlaczego nasiona chia? Właściwości zdrowotne
Naukowcy przeanalizowali wpływ odżywiania na zdolności poznawcze. Liczne badania wykazały, że wpływ wielonienasyconych tłuszczów i innych pokarmów, takich jak mleko, mięso lub oleje, są w rzeczywistości mierzalne i dają pozytywne rezultaty.
W szczególności to kwasy tłuszczowe omega-3 dostarczyły przekonujących wyników w kilku badaniach. Istnieje uzasadnione przypuszczenie, że przy odpowiedniej diecie można zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera oraz zwiększyć wydajność poznawczą.
Naukowcom udało się ustalić, że u osób, które spożywały jedzenie bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, doszło do mniejszego spadku inteligencji werbalnej. Ponadto odkryli, że kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają kluczową rolę w aktywności układu nerwowego, wpływają na rozwój poznawczy, uczenie się związane z pamięcią i rozwój synaps mózgowych.
Niemiecki badacz, Peter Onneken opublikował na łamach Journal of Nutrition & Food Sciences analizę dotyczącą tego, jak nasiona chia wpływają na zwiększenie inteligencji poznawczej.
Spośród 34 600 studentów wybrano dwie grupy, które wzięły udział w badaniu. Uczestnicy mieli średnio 21,3 lat, a 96 proc. z nich stanowiły kobiety. Wysoki odsetek kobiet wśród uczestników był celowym zabiegiem, ponieważ to właśnie ta płeć wykazuje wyższy odsetek zachorowań na Alzheimera.
Żaden z uczestników nie cierpiał na alergie, nadciśnienie i nie przyjmował leków rozrzedzających krew. Jedna osoba stwierdziła, że jest przewlekle chora. Następnie uczestników podzielono na dwie grupy, interwencyjną i kontrolną. Grupa interwencyjna przyjmowała codziennie 5 g nasion chia przez 21 dni, a grupa kontrolna nie wprowadzała zmian w dotychczasowej diecie.
Następnie wykonano test pamięci. Grupa kontrolna, której uczestnicy nie zmienili diety, była w stanie zapamiętać średnio tylko 5,4 terminów. Grupa interwencyjna, której uczestnicy spożywali nasiona chia, była w stanie zapamiętać średnio 6,6 terminów. Oznacza to, że grupa interwencyjna zapomniała tylko 16,5 proc. zapamiętanych terminów, podczas gdy grupa kontrolna zapomniała prawie dwa razy więcej, a mianowicie aż 29 proc.
Kolejny eksperyment, czyli poziom inteligencji
Następnie naukowcy sprawdzali poziom inteligencji badanych grup. Studenci mieli za zadanie złożyć 111-częściowy samolot. Montaż podczas pierwszych testów trwał średnio 41 minut i 41 sekund. Obie grupy skończyły prawie w tym samym czasie z różnicą zaledwie kilku minut.
Istnieje założenie, że obie grupy zdołały poprawić swoje wyniki dzięki efektowi powtarzalności. Jednak grupa interwencyjna osiągnęła znacznie lepsze wyniki niż grupa kontrolna, ponieważ złożyła samolot średnio o 14 minut i 59 sekund szybciej.
Zdaniem autorów, podstawowe założenie zostało potwierdzone, że odpowiednia dieta ma pozytywny wpływ na zdolności poznawcze. Zostało to udowodnione nie tylko przez dwa testy o wysokiej istotności, ale także przez zadanie pamięciowe, które wskazuje, że spożycie nasion chia może pozytywnie wpływać na pamięć. Autorzy byli szczególnie zaskoczeni znaczącymi różnicami w postępach w nauce.