Te produkty uzależniają jak papierosy. Wyrzuć je z jadłospisu

2022-11-10 14:46

Zamiast po zdrowe przekąski często wolimy sięgać po produkty, które dostarczają puste kalorie, m.in. chipsy, paluszki czy ciastka. Dlaczego to jest silniejsze od nas? Amerykańscy naukowcy z University of Michigan i Virgina Tech znaleźli odpowiedź – wysokoprzetworzona żywność obfitująca w sól, cukier, tłuszcze trans i rafinowane węglowodany może uzależniać tak samo, jak papierosy.

Młoda kobieta wybiera produkt w sklepie
Autor: Getty Images Te produkty uzależniają jak papierosy. Wyrzuć je z jadłospisu

Nowe badania naukowe rzucają światło na rolę niezdrowych przekąsek w żywieniu człowieka. Ich nadmierne spożywanie może przyczynić się do rozwoju otyłości. Według badaczy z University of Michigan i Virgina Tech wysokoprzetworzona żywność może uzależnić, tak samo, jak papierosy. O swoim odkryciu napisali na łamach czasopisma "Addiction".

Żywność wysokoprzetworzona a palenie papierosów

Badacze nie ukrywają, że przemysł spożywczy zdominowała tania i wysoko przetworzona żywność. Ludzie, szczególnie młodzi, sięgają po tego typu przekąski i fast foody. Niestety dieta bogata w te produkty odbija się na zdrowiu i w dłuższej perspektywie nawet na samopoczuciu.

W tej analizie uczeni wykorzystali kryteria wskazujące na uzależnienie od nikotyny, które zostały opracowane w raporcie z 1988 roku. Odnieśli je do niezdrowych produktów, które dostarczają puste kalorie, czyli chipsów, ciastek, lodów czy frytek.

W formie 24: produkty, które smakują lepiej niż fast foody

Czy żywność wysokoprzetworzona uzależnia? Zaskakujące wnioski

Naukowcy zaznaczyli, że nie ma w mózgu biomarkera, który pomoże w wykrywaniu uzależnienia. Istnieją natomiast konkretne kryteria stosowane już od ponad trzech dekad. Palenie papierosów w krótkim czasie prowadzi do uzależnienia od nikotyny, wręcz wywołuje kompulsywne zachowanie. Przez to ludzie nie są w stanie zerwać z tym nałogiem, nawet w obliczu problemów ze zdrowiem. Do tego nikotyna może mieć wpływ na samopoczucie, daje uczucie szybkie uczucie ulgi i uśmierza pragnienie.

"Zidentyfikowanie, że wyroby tytoniowe są uzależniające, sprowadza się do tych czterech kryteriów, które wytrzymały dziesięciolecia oceny naukowej. Wysokoprzetworzona żywność spełnia wszystkie te kryteria" – wyjaśniła główna autorka badania i psycholożka dr Ashley Gearhardt.

Uczeni zwracają uwagę, że produkty wysokoprzetworzone bogate są w złożone substancje. Nie da się ich sprowadzić do jednego środka chemicznego, który działałby poprzez określony mechanizm. Podobnie jest z przemysłowymi produktami tytoniowymi zawierającymi w swoim składzie tysiące chemikaliów m.in. tymnikotynę.

W opinii badaczy taki sam uzależniający potencjał tkwi w produktach wysokoprzetworzonych. "Ludzie uzależniają się od tytoniu i nie mogą przestać nawet wtedy, gdy naprawdę tego chcą. W przypadku przetworzonej żywności jest to szczególnie niepokojące, ponieważ to dzieci są głównym celem reklamy tych produktów" – wyjaśniła Gearhardt.

Ekspertka apeluje, że należy zmienić dotychczasowe myślenie na temat wysokoprzetworzonej żywności i mówić, że są to produkty, które zawierają wysoce rafinowane substancje, które mogą uzależniać.