Te soki są dla nas najzdrowsze. Dietetycy radzą co pić

2024-05-18 7:19

Soki są nie tylko dobrym i pysznym sposobem na orzeźwienie. Mogą również korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Czy to do śniadania, czy po treningu - soki sprawdzą się idealnie. Które jednak będą najlepsze dla zdrowia?

Te soki są dla nas najzdrowsze. Dietetycy radzą co pić
Autor: fot. Getty Images Te soki są dla nas najzdrowsze. Dietetycy radzą co pić

Sok sokowi nierówny. Na to lepiej zwrócić szczególną uwagę

Trudno znaleźć kogoś, kto nie lubi soków. Nie tylko dobrze smakują, ale również dają nam potrzebne orzeźwienie - zwłaszcza kiedy za oknem przygrzewa słońce. Trzeba jednak pamiętać, że sok sokowi nierówny. To, co potocznie nazywamy sokiem, bywa zwykłym napojem słodzonym cukrem. Dlatego trzeba dokładnie patrzeć, co kupujemy. Jeśli chcemy mieć pewność, że sok składa się w 100 procentach z owoców, najlepiej zrobić go samodzielnie. 

Jak mówi Lisa Young, dietetyczka z Nowego Jorku, soki są dobrym sposobem na szybkie dostarczenie składników odżywczych organizmowi, bez wkładania w to za dużego wysiłku. Warto jednak pamiętać, że soki zawierają kalorie i znacznie mniej błonnika niż nieprzetworzone warzywa i owoce, więc nie dają takiego uczucia sytości, jak zjedzenie świeżych warzyw czy owoców.

Kupując soki w sklepie szukajmy na opakowaniach słowa "sok" - zgodnie z prawem mogą go używać producenci soków, które faktycznie są sokami, a nie nektarami czy napojami z dodatkiem cukru. Dla pewności warto jeszcze sprawdzić skład. Przepisy mówią jasno, że soki (z wyjątkiem soku z rokitnika) nie mogą być dosładzane, nie mogą też zawierać substancji słodzących ani konserwujących (z wyjątkiem soku limonowego i cytrynowego), można do nich za to dodawać witaminy lub składniki mineralne, a do soku pomidorowego dodatkowo sól, przyprawy i aromatyczne zioła.

Owoce w diecie odchudzającej i w zdrowym żywieniu. Dietetyk radzi

Te soki są najzdrowsze. Dietetycy radzą

Niezależnie od tego czy będziemy chcieli samodzielnie przygotować nasz sok, czy jednak zdecydujemy się na kupno, dietetycy radzą, by wybierać te, które będą najzdrowsze. Według nich najlepiej się skupić na trzech składnikach. 

Pierwszym będzie sok z granatu. Według doktor Rizzo jego picie przynosi wiele korzyści. Sok z granatu zawiera przeciwutleniacze pomocne w walce ze stanami zapalnymi. Co więcej, polifenole zawarte w soku z granatów łączy się ze zdrowiem serca, niższym ciśnieniem krwi i działaniem przeciwnowotworowym.

Kolejną propozycją jest sok z buraków. Zawiera on azotany, czyli związek, który w organizmie rozkłada się na tlenek azotu. Dzięki niemu naczynia krwionośne się rozszerzają, a przepływ krwi w organizmie jest zwiększony. Co więcej, buraki zawierają wapń, witaminę C, żelazo, potas oraz magnez. Sam sok z buraków ma również niższą zawartość naturalnego cukru niż inne soki.

Sok warzywny o niskiej zawartości sodu jest kolejną propozycją dietetyków. Jest bowiem bardzo bogaty w antyoksydanty i witaminę C. Co więcej, zawiera również wiele potasu. Warto również zaznaczyć, że ma niską zawartość kalorii i cukrów. Jako składnik idealny będzie pomidor, jednak można również dodać do niego marchewkę, seler, sałatę, szpinak lub pietruszkę.

Sonda
Często pijesz soki i napoje owocowe?