Tego lepiej nie jedz, jeśli chcesz uniknąć zakrzepicy. Ekspert wyjaśnia
Zakrzepica to przypadłość atakująca ludzi w każdym wieku, choć najczęściej dotyka osób po sześćdziesiątce. Ryzyko jej rozwoju wzrasta u osób, które prowadzą niezdrowy i niehigieniczny tryb życia, zapominając o aktywności czy zdrowej diecie. Lekarz wyjaśnia, co koniecznie należy wyeliminować z jadłospisu, aby jej uniknąć.
Eksperci ds. zdrowia od dawna alarmują, że choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Powodują je m.in. nałogi, takie jak spożywanie alkoholu w nadmiarze czy palenie papierosów, a także niezdrowa dieta czy siedzący tryb życia. Jedną z takich niebezpiecznych chorób jest zakrzepica żył.
Aby uniknąć zakrzepicy, musisz wyeliminować ten składnik
Nie jest tajemnicą, że spożywanie cukru w nadmiernych ilościach prowadzi do rozwoju wielu niebezpiecznych dolegliwości. Duże ilości cukru w diecie prowadzą do wzrostu stężenia cholesterolu w organizmie, co z kolei może zwiększać ryzyko miażdżycy, od której tylko krok do groźnej dla zdrowia zakrzepicy.
Niestety, problem jest poważny głównie z uwagi na to, że sama rezygnacja ze słodzenia kawy czy herbaty nie wystarczy. Cukier "czai się" wszędzie, jest dodawany do owocowych soków, napojów gazowanych oraz do żywności przetworzonej.
O tym warto wiedzieć
Rory Batt, ekspert ds. żywienia podkreśla, że cukier to zabójcza trucizna również dla naszego układu krążenia. Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, należy zwracać uwagę na to, co jemy i pijemy, a także czytać etykiety i zrezygnować z tych produktów, które zawierają cukier w dużych ilościach.
Dodatkowo warto wiedzieć, że cukier wchłania wodę, powodując rozszerzanie się ścian żył. Gdy poziom cukru we krwi się unormuje, żyły powrócą do swoich normalnych rozmiarów. Jednak z biegiem czasu żyły tracą swoją elastyczność i stają się coraz bardziej zniszczone. Uszkodzone żyły pompują krew mniej wydajnie, powodując żylaki.
Aby wspierać zdrowie układu sercowo-naczyniowego, należy włączyć do diety ziarna zbóż, owoce i warzywa bogate w błonnik pokarmowy oraz tłuste ryby. Poza dietą, ważna jest także aktywność fizyczna i ograniczanie siedzącego trybu życia. W profilaktyce chorób kardiologicznych pomocna jest również rezygnacja z papierosów czy alkoholu oraz regularne wizyty w gabinecie kardiologa.