Tego mózg nie lubi. Znany neurochirurg radzi, jak uniknąć udaru

2024-01-16 16:33

Odpowiednio „nakarmiony” i odżywiony mózg będzie pracował na pełnych obrotach. Znany i ceniony na całym świecie neurochirurg, profesor Alexandru-Vladimir Ciurea, podzielił się kilkoma wskazówkami na temat tego, jak dbać o ten narząd, aby uniknąć udaru. Wdrożenie tych nawyków w życie to nic trudnego.

Tego mózg nie lubi. Znany neurochirurg radzi, jak uniknąć udaru
Autor: Getty Images / Facebook: Prof Univ Dr Alexandru Vlad Ciurea Tego mózg nie lubi. Znany neurochirurg radzi, jak uniknąć udaru

Profesor Alexandru-Vladimir Ciurea jest wybitnym neurochirurgiem o międzynarodowej renomie. Rumuński lekarz ma 83 lata i na razie nie planuje odejść na emeryturę. Od 50 lat leczy pacjentów i w tym czasie przeprowadził blisko 23 tys. operacji, z czego połowę u tych najmłodszych. Chętnie też udziela rad dotyczących tego, co robić, by zachować sprawny umysł na dłużej oraz uniknąć udaru.

Te nawyki usprawnią pracę mózgu

Światowej sławy ekspert zaleca, by wcześnie rozpocząć dzień. Tuż po przebudzeniu otworzyć okno i wziąć kilka wdechów świeżego powietrza. W ten sposób pobudzamy mózg do efektywnej pracy w ciągu dnia.

Następnie należy udać się do kuchni, by wypić dwie szklanki wody o temperaturze pokojowej. Jak zaznacza profesor Ciurea, woda jest jak paliwo, którego mózg potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Nie można też zapominać o śniadaniu. Pierwszy posiłek dnia powinien być wartościowy i jedzony bez pośpiechu.

W formie 24: produkty szkodliwe dla mózgu

Aby zwiększyć wydajność mózgu, warto sięgać po gorzką czekoladę. Lekarz wskazuje, że mózg nie lubi tłuszczu, więc warto znacznie ograniczyć go w jadłospisie. Stosowanie diety niskotłuszczowej może zapobiec stanom zapalnym w komórkach mózgowych związanym z wiekiem. Lekarz zaleca też, by znacznie ograniczyć spożycie mięsa i soli.

Tego jeszcze potrzebuje mózg, by dobrze pracować

W trosce o zdrowie mózgu warto – jak podkreśla profesor Ciurea -  zrezygnować z używek (alkoholu i papierosów). Należy także zadbać o relaks i wyciszenie. Dlatego, że wypoczęty mózg pracuje dłużej i efektywnej. Zastrzyk energii może mu zapewnić filiżanka kawy. Ekspert radzi, by napój pić bardzo powoli i w spokoju.

Zgodnie z zaleceniami wybitnego neurochirurga trening mózgu jest niezwykle ważny dla zachowania zdrowia i pamięci na długie lata. Do pracy mózg pobudza wiele aktywności, np. rozwiązanie krzyżówek, pisanie, śpiewanie, a nawet taniec.

Mózg potrzebuje też odpowiedniej ilości snu. Profesor Ciurea radzi, aby wykształcić pewne nawyki, które zapewnią lepszą jakość nocnego wypoczynku. Dwie godziny przed położeniem się do łóżka nie oglądać telewizji ani nie korzystać z innych urządzeń, które emitują niebieskie światło. Lepiej postawić na czytanie przed snem.

Na koniec lekarz zaznaczył, by czerpać radość z każdego dnia i uśmiechać się zarówno dla własnego samopoczucia, jak i dla innych ludzi wokół nas.