To najlepsze, co możesz zrobić dla wątroby. Hepatolog nie ma wątpliwości

2023-05-22 13:23

Dla zdrowia wątroby dieta ma ogromne znaczenie. Swoim stylem życia, a przede wszystkim jadłospisem, możemy wspomagać jej pracę lub odwrotnie – przysparzać roboty. Eksperci wskazują na kluczowe czynniki, które mają kolosalny wpływ na zdrowie tego narządu.

To najlepsze, co możesz zrobić dla wątroby. Hepatolog nie ma wątpliwości
Autor: Getty Images To najlepsze, co możesz zrobić dla wątroby. Hepatolog nie ma wątpliwości

Wątroba to centrum organizmu odpowiedzialne za jego detoksykację. Pełni w nim ponad 500 różnych funkcji - od pozbywania się produktów przemiany materii po kontrolowanie odpowiedzi immunologicznej. A dieta ma niezwykle istotny wpływ na funkcjonowanie tego narządu.

To, co jemy każdego dnia, może wspomóc pracę wątroby albo ją utrudniać. Oprócz przestrzegania zdrowej i zbilansowanej diety, dla funkcjonowania tego narządu kluczowe znaczenie ma:

  • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • ograniczenie spożycia alkoholu,
  • utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu i glukozy.

- Wspieranie funkcji wątroby poprzez dobre odżywianie jest niezbędne i konieczne – podkreśla rzeczniczka Akademii Żywienia i Dietetyki oraz certyfikowana dietetyczka Melissa Prest.

Zdrowo Odpytani: Twoja wątroba tego nie cierpi. Ekspert wyjaśnia, jak o nią dbać

Wątroba je uwielbia, bo wspierają jej pracę

Jedną z najlepszych diet dla zdrowia wątroby jest dieta śródziemnomorska. Zalecany przez lekarzy i ekspertów żywienia jadłospis ma szczególny wpływ na zdrowie układu krążenia, ale i wątroby. Wszystko za sprawą bogactwa przeciwutleniaczy, które niwelują stany zapalne w organizmie, charakterystyczne w przypadku wielu chorób wątroby.

Owoce jagodowe, warzywa, w szczególności te liściaste, bogate w witaminę K, są niezwykle ważne dla funkcjonowania tego narządu. Należy pamiętać o dobrych źródłach tłuszczu takich jak oliwa z oliwek, która w umiarkowanych ilościach, może zapobiegać rozwojowi schorzeń organu np. stłuszczeniu wątroby.

Kluczem do zdrowia wątroby jest również błonnik. Jego odpowiednia ilość w diecie nie tylko ułatwia wypróżnianie, ale wspiera zdrowie jelit i pomaga usuwać toksyny z organizmu.

- Wątroba jest najszczęśliwsza dzięki zdrowej diecie: o niskiej zawartości węglowodanów i większej zawartości białka. Najlepszym sposobem na pomoc wątrobie jest niewymaganie od niej cięższej pracy i wzbogacenie diety w pokarmy o działaniu przeciwzapalnym i bogatym w przeciwutleniacze – podkreśla hepatolożka Nancy Reau.

"Trudne pokarmy" dla wątroby

By wątroba była zdrowa i działała sprawnie, nie wystarczy tylko zdrowo się odżywiać. Niektóre pokarmy mogą jej szkodzić. Należ do nich produkty bogate w sól, cukier i tłuszcz takie jak fast foody. Kiedy spożywamy więcej kalorii, niż spalmy, wątroba musi przetwarzać nadmiar energii i ją magazynować, dlatego prócz diety, należy pamiętać o odpowiedniej ilości ruchu.

Dr Reau przestrzega: "przetworzona żywność i proste węglowodany działają prozapalnie oraz przyczyniają się do magazynowania tłuszczu i cukru w wątrobie". Dla zdrowia wątroby ma również wpływ palenie papierosów i spożywanie alkoholu, a na rezygnacji z obu tych nawyków, zyska nie tylko wątroba, ale cały organizm.