To prawdziwy "eliksir młodości". Zapobiega tyciu, poprawia stan zdrowia i przedłuża życie
Tę nazwę kojarzy każdy sportowiec i miłośnik popularnych energetyków, ale poznać powinien każdy. Tauryna - bo to o nią chodzi - nie tylko dodaje energii. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że ma również niezwykłe właściwości przeciwstarzeniowe i może być kluczem do długiego życia w dobrym zdrowiu. A, co istotne, można ją dostarczyć wraz z codzienną, zdrową dietą - wystarczy tylko wiedzieć, gdzie jej szukać.
Tauryna, znana również jako l-tauryna oraz kwas 2-aminoetanosulfonowy, jest aminokwasem naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm. Uczestniczy w wielu procesach życiowych, a mimo to powszechnie znana jest tylko profesjonalnym sportowcom oraz osobom, które intensywnie trenują.
Aminokwas ten zwiększa bowiem masę mięśniową i sprawia, że w trakcie treningu pracują one wydajniej, umożliwia również szybką regenerację tkanki mięśniowej uszkodzonej w trakcie ćwiczeń.
Tauryna ma cenne właściwości prozdrowotne
Nie są to bynajmniej jedyne właściwości tauryny. Liczne badania naukowe udowodniły, że ma ona dużo szersze działanie, a także bardzo korzystny wpływ na zdrowie.
- przyspiesza metabolizm tłuszczów i sprzyja utracie zbędnych kilogramów
- zmniejsza ryzyko cukrzycy
- wspiera serce
- chroni siatkówkę oka przez stresem oksydacyjnym
- wspiera funkcje poznawcze organizmu
- stabilizuje błonę komórkową
- chroni wątrobę
- reguluje ciśnienie krwi
- pobudza trzustkę do produkcji insuliny
- stymuluje właściwą gospodarkę elektrolitową.
"Tauryna może być eliksirem życia"
Najnowsze badania, których autorami są naukowcy z Columbia University dowodzą, że niedobór tauryny jest przyczyną starzenia się zwierząt, a suplementy tauryny mogą spowolnić procesy starzenia u myszy, małp i robaków, mogą też wydłużyć życie w zdrowiu myszy w średnim wieku.
"Przez ostatnie 25 lat naukowcy próbowali znaleźć czynniki, które nie tylko pozwalają nam żyć dłużej, ale także wydłużają czas życia w zdrowiu" – mówi kierownik badania, dr Vijay Yadav, genetyk z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons. "To badanie sugeruje, że tauryna może być eliksirem życia, który pomaga nam żyć dłużej i zdrowiej". Jak wyjaśnia: "Zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli tauryna reguluje wszystkie te procesy, które zmniejszają się wraz z wiekiem, być może poziom tauryny we krwi wpływa na ogólny stan zdrowia i długość życia”.
Na początku badacze przyjrzeli się poziomom tauryny we krwi myszy, małp i ludzi. Odkryli, że znacząco spada on wraz z wiekiem. W przypadku ludzi u osób w wieku 60 lat wynosił on tylko około jednej trzeciej poziomu występującego u pięciolatków.
Dalsze eksperymenty, przeprowadzone na myszach wykazały, że suplementacja tauryną zwiększyła średnią długość ich życia o 12 proc. - w przeliczeniu na ludzkie lata odpowiada to siedmiu-ośmiu dodatkowym latom życia.
Podobnie dobre wyniki dawało badanie wpływu tauryny na zdrowie. Obserwacje prowadzone wśród kilku gatunków pokazały, że myszy, którym przez rok podawano taurynę, były pod każdym względem zdrowsze od gryzoni, które jej nie dostawały.
Tauryna na poziomie komórkowym poprawiła bowiem wiele funkcji, które słabną wraz z wiekiem, zmniejszała liczbę "komórek zombie" (czyli starych komórek, które zamiast obumrzeć, uwalniały szkodliwe substancje), zwiększała liczbę komórek macierzystych, zmniejszała uszkodzenia DNA czy poprawiała wydajność mitochondriów. Podobne skutki obserwowano wśród rezusów.
Najlepsze źródła tauryny
Dziś nie wiadomo, czy suplementy tauryny w podobny sposób działają u ludzi - o tym, że substancja ma taki potencjał, świadczą wyniki dotychczasowych badań. Jedno z nich, w którym zbadano pozom tauryny u około 12 tys. osób w wieku 60 lat i starszych wyraźnie pokazało, że ci z wyższym poziomem tauryny są ogólnie zdrowsi, rzadziej chorują na cukrzycę typu 2, otyłość, czy nadciśnienie.
"Są to powiązania, które nie ustalają związku przyczynowego, ale wyniki są zgodne z tezą, że niedobór tauryny przyczynia się do starzenia się ludzi” - mówi dr Yadav. Konieczne są jednak dalsze, randomizowane badania kliniczne.
Naukowcy ostrzegają przed suplementowaniem tauryny na własną rękę, podkreślają jednak, że bezpieczne i wskazane jest dostarczanie tauryny wraz z dietą - jej najlepsze źródła to skorupiaki, mięso indyka, niektóre wodorosty i krasnorosty, ale także wątróbka, ryby oraz mleko.