Tuczy i podnosi cukier. Tego nie jedz na śniadanie
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Jeśli rzeczywiście tak jest, to trzeba zwracać szczególną uwagę na to, co ląduje na stole tuż po przebudzeniu. Ekspertka ostrzega przed kilkoma produktami.
Dr Natalie Forester w rozmowie z “The Sun” zdradziła, jakie produkty są najgorsze na śniadanie. Dlaczego? Mają negatywny wpływ na zdrowie, a do tego powodują przybieranie na wadze.
Czego nie jeść na śniadanie?
Ekspertka wybrała kilka produktów, które choć są niezdrowe, to i tak stosunkowo często stanowią nasz pierwszy posiłek w ciągu dnia.
Na liście dietetyczki znalazły się bogate w tłuszcze trans ciastka i herbatniki. Ich spożywanie może przyczynić się do rozwoju wielu przewlekłych chorób.
Ta pozycja może budzić sprzeczne emocje, jednak ekspertka nie ma wątpliwości, że owsianka to także kiepski wybór śniadaniowy. Wiele płatków owsianych są wysoce przetworzone, zawierają barwniki i cukier. Bezpieczną opcją są płatki owsiane górskie, bogate w błonnik, magnez, wapń i witaminy.
Kolejna kwestia to białe pieczywo i rafinowane ziarna, które zawierają niewiele błonnika i mają mało składników mineralnych. Często z rana nachodzi nas także ochota na “słodkie”. Pączki i drożdżówki nie będą najlepszą opcją, jeśli chcesz żyć w zdrowiu. Zawierają masę cukru i potężne ilości tłuszczów nasyconych.
Najważniejszy posiłek w ciągu dnia
Śniadanie zapewnia nam energię potrzebną do działania w kolejnej części dnia. Rozsądne wybory żywieniowe mają wpływ nie tylko na naszą pamięć i koncentrację, ale także na ogólne samopoczucie i komfort. Wiele zależy od tego, co rano dostarczymy organizmowi. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w kontekście prawidłowego poziomu cukru we krwi. Wymienione przez dietetyczkę produkty zawierają dużo cukru i mogą w drastyczny sposób podnosić poziom glukozy we krwi, a to skutkuje zmęczeniem i problemami z koncentracją.
Co jeść na śniadanie?
Zdrowe śniadanie, czyli jakie? Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, najlepiej aby “składało się z produktów zbożowych pełnoziarnistych, m.in. pieczywa (razowego, graham), płatków zbożowych (owsiane, żytnie, gryczane, jaglane), musli, otrębów”.
Ważny jest także dobór dodatków do śniadania.
“Do produktów zbożowych dobrym dodatkiem są produkty mleczne (mleko, jogurt, kefir, maślanka, ser żółty, twaróg), produkty białkowe (wędliny – najlepiej upieczone samodzielnie, pasty z roślin strączkowych lub jajka) i koniecznie duża ilość warzyw lub/i owoców” - czytamy dalej.