Uporczywy ból głowy? Ten niedobór może być przyczyną

2023-09-18 15:12

Ból głowy, który utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawia często i regularnie, to niewątpliwie powód do niepokoju. Przyczyny mogą być różne, a żadnej z nich nie należy bagatelizować. Czasem wystarczy jednak zwiększenie podaży jednej witaminy w diecie, aby uporać się z częstym bólem głowy.

Uporczywy ból głowy? Ten niedobór może być przyczyną
Autor: GettyImages Uporczywy ból głowy? Ten niedobór może być przyczyną

Co zbadać, gdy ciągle boli głowa? 

Ból głowy to schorzenie, które może komplikować codzienne życie i funkcjonowanie. Powoduje złe samopoczucie, trudności z koncentracją, a także niepokój, czy z organizmem nie dzieje się coś złego. Doraźne stosowanie środków przeciwbólowych działa tylko przez chwilę. Co więcej, długotrwałe ich stosowanie powoduje, że organizm jest narażony na skutki uboczne.

Zanim podejmiemy rozszerzoną diagnostykę, która może wskazywać na przyczyny bólu głowy, warto zacząć od prostego badania krwi, które może dać odpowiedź na pytanie, dlaczego stale boli głowa. Czasem wyjaśnienie tkwi w zbyt niskim poziomie witaminy B12. Niedobór witaminy B12 może mieć wiele skutków m.in. dla układu nerwowego, ale nie tylko. 

Od ponad roku tj. od lipca 2022 roku badanie poziomu m.in. witaminy B12 może być refundowane, o ile otrzymamy skierowanie od lekarza rodzinnego. Zaleca się, aby weryfikować poziom witamin i minerałów co najmniej raz w roku.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 14 Witamina D

Niedobór witaminy B12 – objawy i skutki

Zbyt niski poziom witaminy B12 może mieć niekorzystny wpływ na układ nerwowy. Objawy niedoboru witaminy B12 to m.in.pulsujący silny ból głowy, który może trwać nawet kilka dni

  • zwiększona skłonność do migren
  • obniżenie nastroju, stany depresyjne, stany lękowe, ataki paniki
  • uczucie nieuzasadnionego zmęczenia, osłabienie
  • anemia z niedoboru B12
  • zaburzenia rytmu dobowego
  • problemy z zasypianiem i wysypianiem się
  • zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie
  • upośledzenie pamięci
  • pogorszenie koncentracji
  • stany zapalne dziąseł

W przypadku nieznacznego obniżenia poziomu witaminy B12 być może wystarczy zmiana diety, na bogatszą w ryby czy strączki. Natomiast w niektórych przypadkach, po konsultacji medycznej, wskazana może być dodatkowa suplementacja. Zauważono, że szczególnie narażone mogą być osoby, które są na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, a także pacjenci z chorobami układu pokarmowego, celiakią i cukrzycą.

CZYTAJ TEŻ: Sprawdź jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12