Uspokaja i działa antydepresyjnie. Rośnie tuż pod płotem, teraz czas jego zbioru
Szyszki chmielu kojarzą się głównie z produkcją piwa. Jednak zastosowanie tej rośliny jest znacznie szersze, warto je poznać, aby móc sięgać po nie w różnych sytuacjach. Chmiel między innymi pomoże podczas bolesnych miesiączek i uśmierzy dolegliwości związane z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. Analizujemy, właściwości prozdrowotne tej rośliny.
Szyszki chmielu zazwyczaj zbiera się pod koniec sierpnia. Jednak tegoroczne kapryśne lato i wyjątkowo ciepła aura we wrześniu sprawia, że na krzakach nadal można znaleźć dorodne okazy. Można z nich przyrządzić napar, syrop, czy nalewkę. Bogactwo cennych właściwości pomoże w różnych dolegliwościach.
Chmiel zwyczajny o niezwyczajnym działaniu. Dlaczego warto go zbierać?
Choć chmiel zwyczajny stosowany jest do produkcji piwa, to należy zaznaczyć, że jego stężenie we wspomnianych napojach wcale nie jest wysokie. Roślina ta znalazła także uznanie w środowisku medycznym, jako remedium na zdenerwowanie i bezsenność.
Główną właściwością leczniczą jest ksantohumol, czyli związek należący do grupy flawonoidów. Jego występowanie stwierdzono w szyszkach chmielu, a ściślej, w żółtym, lepkim pyłku. Tego typu substancja ma aż czterokrotnie większe działanie antyoksydacyjne niż witamina C, dlatego przygotowując domowy syrop nie tylko wzmacniamy odporność, ale także możemy wspomagać walkę z wolnymi rodnikami i zapobiegać występowaniu nowotworów.
Naukowcy potwierdzili również, że szyszki chmielu mają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i antygrzybiczne. Okazuje się, że zawarte w roślinie lupulony i ksantohumol wspomaga walkę z trądzikiem, niemal na takim samym poziomie jak antybiotyki z klindamycyną lub erytromycyną.
Dobrą metodą na poprawę jakości skóry jest nie tylko picie naparu z szyszek chmielu, ale również przygotowanie domowego toniku, którym należy przemyć twarz po uprzednim jej oczyszczeniu.
Szyszki chmielu dobre na stres. Nie tylko herbatka ukoi nerwy
W obecnych czasach, kiedy wokół otacza nas wysoko przebodźcowany świat nie każdy radzi sobie z natłokiem spraw. Bywa również, że stres pojawia się na skutek nowych wyzwań, czy presji. Wówczas w pierwszej kolejność warto udać się do specjalisty, aby ocenił wpływ warunków na nasze zdrowie.
Jeśli jednak problemy ze snem, czy zdenerwowanie towarzyszą nam dość rzadko i nie chcemy sięgać po leki, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie prozdrowotnych właściwości chmielu.
Naukowcy przeprowadzili badania na grupie 120 osób cierpiących na zaburzenia snu. Ochotników podzielono na dwie grupy. Jedna otrzymywała placebo, a druga mieszankę składającą się z chmielu, waleriany i głożyny pospolitej zwanej jujubą. Wyniki wykazały, że osoby otrzymujące suplement zasypiały szybciej. Zauważono również znaczące zmniejszenie napięcia i drażliwości, trudności w koncentracji i intensywności zmęczenia, w ciągu dnia, w porównaniu z wynikami placebo.
W publikacji Zakładu Chemii Fizycznej, Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, chmiel uwzględniono jako surowiec o właściwościach antydepresyjnych i uspokajających.
Poza tym szyszki wykazują działanie estrogenne dzięki czemu mogą być stosowane do łagodzenia objawów menopauzy. W tym celu przydadzą się białe pędy, które gotujemy tak jak szparagi. Wówczas, dodając je do sałatek w prosty sposób masz szansę poprawić samopoczucie.